• BIST 89.848
 • Altın 145,269
 • Dolar 3,6231
 • Euro 3,9157
 • Trabzon 9 °C
 • Giresun 10 °C
 • Ordu 10 °C
 • Rize 11 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 11 °C

Büyük Buluşmadan Özür Çıktı!

Büyük Buluşmadan Özür Çıktı!
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Fenerbahçe maçında yaşanan olaylarla alakalı bugün Avni Aker'de basın açıklaması yaptı.
Büyük Buluşmadan Özür Çıktı! Büyük Buluşmadan Özür Çıktı!

Toplantıda gündem maddesi olarak ise Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta yaşanan olaylar oldu. Maç esnasında yaşanan olaylar nedeniyle Trabzon’a karşı özellikle yaygın medyada yapılan linç kampanyalarına karşı olarak yapılan açıklamada Trabzon için birlik mesajı verildi. 

Katılımcılar adına konuşan Başkan Gümrükçüoğlu, şu ifadeleri kullandı:  2 Ağustos 1967 yılında kurulan ve bugüne kadar ülkemizde ve Avrupa kupalarında elde ettiği sayısız başarılarla Anadolu’nun futboldaki sesi olan Trabzonspor sadece Trabzon’un değil Türkiye’nin her şehrinden insanların gönüllerine yerleşmiştir. Bu sevda o kadar ilerilere taşınmıştır ki Trabzonspor taraftarlığı tüm dünya insanlarına yayılmıştır.   

Geçmişte amatör ruhla oynanan ve yıllar geçtikçe maddi gücün daha çok devreye girmesiyle ve iletişim araçlarının da etkisiyle futbol en çok takip edilen spor organizasyonu haline geldi. Bugün, maç günlerinde televizyonlarda en çok izlenen programlar arasında spor programları yer almakta, gazetelerin okunmasına genellikle spor sayfasından başlanmakta, internet sitelerinde en çok tıklanan haberler spor haberleri olmaktadır. Türkiye’deki bu tablo Trabzon’da daha yoğun hissedilmekte ve günlük yaşamın önceliği  olarak varlığını sürdürmektedir. 

HAKSIZLIKLARA UĞRAMIŞ... 
Resmi olarak 6 lig şampiyonluğu bulunan ve bize göre 2010-2011 yılının gerçek şampiyonu olan Trabzonspor fair play anlayışı ile mücadele ettiği lig yarışında zaman zaman haksızlıklara uğramış, tüm bu haksızlıklara karşılık yine fair play anlayışla mücadelesine devam etmiştir. Trabzonspor kendi imkanları ile sportif mücadelesine devam ederken, 2010-2011 futbol sezonunda sahadaki mücadelenin saha dışında da yapılması ve sonuçlara etki edilmesi ile başlayan 3- Temmuz-2011 şike  süreci sonrasında Türkiye’de futbola bakış açısı değişmiş, taraftarların maçlara ilgisi düşmüş,  futbolun inandırıcılığı zedelenmiş, kontrolsüz olaylar Türk futbolunda maalesef yaşanmaya başlamıştır. Son 5 yılda, baskı ile gördüğü hataya düdük çalamayan, görmediğine çalabilen hakemler  ortaya çıkabilmiş, spor adamlarının mesajları taraftarları germiş,  beklenen Adalet de sağlanmadığı için maçlar kızgın ortamlarda oynanmaya başlamıştır.  Sonuçta 3 Temmuz sürecinde hakkı elinden alınan Trabzonspor’un  Fenerbahçe maçları çok gergin bir atmosferde oynanmaya ve provakatif eylemlerin de etkisiyle  istenmeyen olaylar yaşanmaya başlamıştır. Trabzonspor’un diğer takımlarla yaptığı müsabakalarda mağlup olsa da  ortamın böylesine gerilmemesinin nedenini herkesin doğru ve vicdani değerlendirmesi gerekir. Ayrıca 2010-2011 sezonunda hak ettiğimiz şampiyonluktan  vazgeçmememizin yanı sıra, biz şehir olarak adalet için, bundan sonraki nesillere daha temiz ve inanılır bir futbol dünyası bırakmak için  hukuk çerçevesinde mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. 

HAKEM VE KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLİYORUZ 
Tüm bunlara karşın 24 Nisan 2016 tarihinde oynanan karşılaşmada  Fenerbahçe’nin bazı oyuncuları Trabzonspor taraftarlarınca  alkışlanmıştır.  Karşılaşmanın son bölümlerinde deniz tarafındaki kale arkasının bir bölümünde seyirci hareketlenmesi yaşanmış ve sonrasında da 17 yaşında bir kişi  maçın yardımcı hakemine fiili saldırıda bulunmuştur. Böylesi bir saldırı hadisesinin Trabzon’da yaşanmasından ötürü  son derece büyük bir üzüntü yaşıyor, hakem ve  kamuoyundan özür diliyoruz. Ve bu çirkin davranışı kınıyoruz. 

YAPILAN HAKSIZLIKLARIN ÖNÜNE GEÇTİ 
Sezon başından bu yana Trabzonspor’un aleyhinde bariz hatalar yapılması ve kamuoyunun genelinde ‘Trabzon tırpanla doğranıyor’ yorumları takımımızın  ve camiamızın mağduriyetini ortaya koymuşken, 17 yaşında bir kişi tarafından yapılan bu saldırı bugüne kadarki maruz kaldığımız  tüm haksızlıkların önüne geçmiştir. 

SAVUNULACAK BİR YANI YOK 
Gerçekleşen bu saldırı olayının savunulacak hiçbir yanı yoktur. Bu ve benzeri saldırıların herhangi bir mazeret üretilerek haklı gösterilemeyeceğini ifade ediyoruz. Her türlü şiddete karşı olduğumuzu ve maruz kaldığımız haksızlıkların dile getirilmesinde de zor kullanmaya başvurulamayacağını tekrar ediyoruz. Ve  şehrimizi ve Trabzonspor’umuzu bu ve benzeri şiddet olaylarının esir alamayacağını, bu şehir halkının holiganlıkları hiçbir zaman kabul etmeyeceğini ve bünyesinden söküp atacağını buradan ilan ediyoruz. Trabzon ve Trabzonspor camiası olarak şiddete teslim olmayacağız. Yapılmakta olan adli, idari, sportif incelemeler olayları ve varsa arka planını toplumunun önüne koyacaktır. Tüm bunların yanında seyirciler arasında yer alan bir yada birkaç kişinin yaptığı bu tür bir eylemi büyük Trabzonspor camiasına ve hatta Trabzon şehrine ve halkına mal etme gayretinde olanları da üzüntü ile izliyor ve ön yargılı çirkin bir davranış olarak niteliyoruz. Ayrıca bu ve benzeri olaylar üzerinden Trabzon şehri  ve Trabzonspor’umuz üzerinde hesap yapanları da kamuoyunun takdirine iletiyoruz. Trabzon insan sevgisinin ve uygarlığın şehridir. Bu özelliğini Trabzon bundan sonraki dönemlere de taşıyacaktır. Barış Kardeşlik ve Hoşgörü şehri Trabzon’dan tüm ülkeye ve dünyaya sevgi ve dostluk duygularımızı gönderiyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mas Açıklamalarda Bulundu!24 Mart 2017 Cuma 09:33
 • Trabzonspor'a Teklif Yağmuru!24 Mart 2017 Cuma 09:30
 • Trabzonspor'da Hedef İskoçya ve Brezilya!24 Mart 2017 Cuma 09:27
 • Ribery Yeşil Işık Yaktı!24 Mart 2017 Cuma 09:22
 • Olcay Şahan Genç Oyuncuyu İkna Etti!23 Mart 2017 Perşembe 22:35
 • Trabzonsporlu Oyuncunun Attığı Harika Gol!23 Mart 2017 Perşembe 20:33
 • Genç Yıldız M.United Yolcusu!23 Mart 2017 Perşembe 17:49
 • Trabzonspor'a Verilen Ceza Açıklandı!23 Mart 2017 Perşembe 17:44
 • Beşiktaş Taraftarı Trabzon'a Gelecek Mi?23 Mart 2017 Perşembe 17:40
 • Burak Yılmaz'dan Trabzonspor Açıklamaları!23 Mart 2017 Perşembe 17:32
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim