• BIST 106.991
 • Altın 152,004
 • Dolar 3,6781
 • Euro 4,3218
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 16 °C
 • Ordu 16 °C
 • Rize 14 °C
 • Gümüşhane 10 °C
 • Samsun 17 °C
 • Bayburt 7 °C
 • Artvin 8 °C

Bülent Arınç'tan idam cezası açıklaması

Bülent Arınç'tan idam cezası açıklaması
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.
Bülent Arınç'tan idam cezası açıklaması Bülent Arınç'tan idam cezası açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulundu. Arınç, son zamanlarda gündemde olan idam cezası hakkında konuştu.

İDAM CEZASI GELECEK Mİ?
İdam cezası hakkında sorulan bir soru üzerine konuşan Arınç, "25 yıl ceza avukatlığı yapmış biri olarak metodoloji dediğimiz bir şey var. Suç ve ceza arasında bir oran olması gerekir. Bir insan mağdur olmaya görsün. Size veya evladınız karşı bu tür suçlar işlenmişse ben de siz de bunları asmak gerekir diyebiliriz. Ancak siyasetçi olarak olaya bakmamız lazım.

Unutmayalım Türkiye'de idam cezasının kalması neredeyse 15 yılı buldu.
O zaman kaldırıldı da tekrar geri getirelim. Böyle bir siyasi talebin hangi siyasi partide güçlü olduğunu bana söyler misiniz. CHP'den MHP'den BDP'den böyle bir teklif duyduk mu? Kimden duyduk BBP'den. Haksız değiller onların taleplerini de anlamak lazım. İdamın tekrar getirilmesi konusunda şüphesiz aykırı düşünüyoruz. Cezalarda aslolan caydırıcılıktır. Siz 39 yılı az mı sanıyorsunuz" dedi.

İDAM DEĞİL AĞIRLAŞTIRIMIŞ MÜEBBET
Arınç şöyle devam etti;

"Bugünkü bakanlar kurulunda sayın başbakanımız da yüreğinin yandığını söyledi.
Bir edepsiz adam nişanlısını sokağın ortasında döve döve öldürmüş.
Bunun cezasız mı kaldığını düşünüyorsunuz.

Türkiye'de idam cezasının karşılığı olan cezalar ağırlaştırılmış müebbet olarak infaz ediliyor."

İşte Arınç'ın konuşmasından önemli satır başları;
- Hazırlanan yeni tasarıda basit ve daha ağır cinsel saldırılar için cezaların kademeli olarak artırılması öngörülüyor. Bu tür suçlarda beden ve ruh sağlığının bozulması halinde cezalarına artırılması durumunu kaldırıyoruz.

CİNSEL SALDIRILAR İÇİN CEZALAR ARTIRILIYOR
- Suçun temel şeklinin cezasın artırılmaktadır. Ayrıca bir muayenesine ihtiyaç kalmayacaktır. Suçun sarkıntılık yoluyla işlenmesinde tasarıda artırma öngörülmektedir. Suçun yoğun hareketlerle işlenmesiyle cezalar hemen hemen bir misli artırılmaktadır. Suçun cinsel ilişki seklinde işlenmesinde ceza bir misli artırılmaktadır. Suçun yetişkinlere karşı işlenmesinde cezalar yarı oranında çocuklara yönelik işlenmesi halinde yine ½ oranında artırılacaktır.

KOŞULLU SALIVERME SÜRESİ ARTIRILIYOR
- 15 yaşını bitirmiş yetişkinler tarafından kandırılarak veya ikna edilerek cinsel ilişkiye girilmesi durumunda cezalar artırılacaktır.

- Cezalar hemen hemen ½ oranında artırılmaktadır.

- Bence çok daha önemli bir hükmü getiriyoruz. Çocuklara karşı işlenen bazı suçların koşullu salıverme sürelerini artıran bir düzenlemeyi getiriyoruz.

- Zorla evlendirmeye ilişkin düzenlemelerde zorla evlendirme suç olarak kabul edilmektedir.

'YÜZDE YÜZE YAKIN KÖŞK ADAYIMIZ ERDOĞAN' AÇIKLAMASI
İstişare yok. İstişare amaçlı sorulara cevap verilmez diyor meclis iç tüzüğü. Konuşmam çok açık. Bu benim konuşmamdır. Bana göre doğrudur ve yerindedir.

FAİLE PSİKOLOJİK MUAYENE YAPILABİLİR
Detayları sayın bakanlarımız sizlere anlatırlar. Ağırlaştırılmış müebbet cezası alanların infazı nasıl olursa cinsel saldırı ve öldürme neticesinde ceza alanların da infazı o şekilde olacak. Tek başına belli bir süreyi hücrede geçirme şartı da vardır. Hücre tecrit veya bir başka şey.

Tıbbi müdahaleden hadım etmeyi kast etmiyoruz. Suçun faile psikolojik veya biyolojik bir tedavi yapılabilir. Kısırlaştırılma, hadım olma bu yasa tasarısında görüşülmedi.

ARTAN SUÇLARDA DİZİLERİN ETKİSİ
Dizilerle ilgili konuyu izah edeyim. Bu suçlar kendiliğinden çıkmıyor. Yıl içinde artış gösteriyor. Bunu toplumsal sosyal sebeplerine eğilmemiz gerekiyor. Gençlerin bu suçlarla karşı karşıya gelmesine zemin hazırlayan bir sebep varsa bunları irdelememiz gerekiyor. Önce zemini bataklık olmaktan çıkarmamız lazım.

Yasakçı bir zihniyete sahip değilim. Dizilerin çok büyük bir kesimi etkisi altına aldığını biliyorum. Anayasa bize gençliği koruma görevi veriyor. Diziler konusunda bizim bir yaptırım kararı almamız söz konusu değil. Ben uyarıcı görevimi yapıyorum. RTÜK'ün koyacağı müeyyidelerdir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim