• BIST 104.275
 • Altın 145,568
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1864
 • Trabzon 25 °C
 • Giresun 21 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 17 °C
 • Gümüşhane 11 °C
 • Samsun 22 °C
 • Bayburt 14 °C
 • Artvin 21 °C

Bu Dostluğa Selam Durun

Bu Dostluğa Selam Durun
Gün geçtikçe kuvvetlenen ve samimi kesimlerin takdirini kazanan Kayserispor & Trabzonspor dostluğu hakkındaki merak edilen soruları, bu dostluk bağının oluşmasına öncülük edenlere sorduk...
Bu Dostluğa Selam Durun Bu Dostluğa Selam Durun

RÖPORTAJ: HAKAN ER / TAYFA HABER

Kayserispor'un itici gücü olan Kapalı Kale taraftar grubunun basın sözcüsü Yavuz Soner Coşkun ve Üni-TS Kayseri sorumlusu Emre Baser Tayfa Haber muhabiri Hakan Er'e vermiş oldukları özel röportajda, Kayserispor & Trabzonspor dostluğuyla alakalı açıklamalarda bulunarak, iki takım taraftarına önemli mesajlar verdiler...


Kayserispor ve Trabzonspor taraftarları arasındaki bu dostluğun başlangıcı nasıl oldu ?

Kapalı Kale Basın Sözcüsü Yavuz Soner Coşkun: Biz Kapalı Kale taraftar grubu olarak Kayseri’de Trabzonspor  taraftarlarının bir oluşumu olduğunu öğrendik. Daha sonra kendileri bizimle maçlara gelmeye başladılar. O günlerde birbirimize kanımız ısındı. Zaten iki şehir arasında fıkralarda bütünleşen bir geçmiş varken,  dostluk rüzgarlarının esmesi de kaçınılmaz oldu.  Daha sonrasında bizde mümkün olduğu kadarıyla o şehirlerde ki temsilciliklerimizle Trabzonspor maçlarına gitmeye başladık. Böylelikle dostluk köprülerini kurmuş olduk.

Üni-TS Kayseri Sorumlusu Emre Baser:  Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bu dostluğun temelleri geçmiş yıllarda Trabzon ve Kayseri tribünlerine emek veren ağabeylerimizin tarafından atıldı. Biz sadece unutulmaya yüz tutmuş bir dostluğun yeniden alevlenmesine vesile olduk.  3 yıl önce Kayseri'de Gurbetçi Gençler Kayseri adı altında tribünlerde boy gösterdiğimizde, Trabzonspor'un deplasmanda maçı olmadığı zamanlarda Kayserispor'un ic saha maçlarına gitmeye başladık. 3 sezon önceki Kayserispor Gaziantepspor  maçına gidişimiz ve Kayserispor taraftarının bize karşı sıcakkanlı ve dostane yaklaşımı bu dostluğun gün yüzüne çıkmasındaki ilk adım oldu. 2 Aralık 2012'deki Kayserispor-Fenerbahce maçı öncesinde ve sonrasında 2010-2011 sezonunda hakkımızı çalan Fenerbahçe Kulübü'ne gösterilen tepki ve  61.dakikada yapılan ''Trabzon'' tezahüratları iki takım taraftarını daha da yakınlaştırdı. Daha sonrasında biz Kayserispor maçlarına gitmeye devam ettik. Onlar da bizimle deplasman maçlarına   gelmeye başladılar. Maçların 61. ve 38. dakikalarında yapılan karşılıklı jestler  ise bu dostluğun büyümesine sebep oldu.
 
Özellikle Kayseri şehrinde iki takım taraftarının dostluğuna genel olarak bakış nasıl ?

Kapalı Kale Basın Sözcüsü Yavuz Soner Coşkun:  İlk başlarda biraz garipsendi, biraz karşı çıkıldı. Kayseri halkı 97-98 sezonunda küme düşmemizi 6-5 biten Trabzonspor maçına bağlıyorlardı.  Kapalı Kale grubu olarak maçlarda 61. dakikada Trabzonspor için tezahürat yaptığımızda kendi stadımızda ıslıklandığımız, yuhalandığımız maçlar oldu. Özellikle geçen sezon tam 61. dakikada Trabzonspor’un attığı gole rağmen biz Trabzon tezahüratı yapınca büyük bir tepki gördük.  Ancak iki takım taraftarlarının da ortak bir gayesi vardı; “Temiz Futbol”.  Bu sebepten zaman geçtikçe şehirde bu dostluğa sahip çıkmaya başladı. Şu an her maçta görebileceğiniz gibi 61. dakikalar tüm stadın katılımıyla kutlanıyor.

Üni-TS Kayseri Sorumlusu Emre Baser:  Kayseri'de futbol kültürü Trabzon'daki seviyede değil. Bordo mavi atkılarımızı, formalarımızı giyip Kayserispor maçlarına giderken "Hayırdır gençler,  Trabzon'un maçı mi var ?" tarzındaki birçok soruyla muhatap olmak zorunda kalmıştık ilk yıllar.  Ancak zamanla insanlar da dostluğumuzun ne denli sağlam temeller üzerine kurulu olduğunu anlayabildiler. Kayserispor'lu olup da dostluğa karşı gelen insan sayısı çok az ama "Fenerbahçeliyim ama Kayserispor'u da destekliyorum" diyen bukalemun zihniyetinden tepki görüyoruz. Onların bizi anlamasını beklemiyoruz zaten.

Bu dostluğun bu kadar geç başlamasını neye bağlıyorsunuz ?

Kapalı Kale Basın Sözcüsü Yavuz Soner Coşkun:  Aslına bakarsanız bundan yıllar önce Çılgınlar 38 taraftar grubu varken yine Trabzonspor taraftarlarıyla sıkı bir bağ kurulmuş, deplasmana gelen Trabzonspor taraftarları dernekte ve gece Kayserispor taraftarlarının evlerinde misafir edilmiş, tribünde omuz omuza olunmuştu. Ancak nasıl olduysa bu bağ bir şekilde kopmuş. Biz sadece temelleri eskiye dayanan bu dostluğu tekrar gün yüzüne çıkardık ve bu dostluğun dillere pelesenk olması için uğraş verdik. Bugün gelinen noktada herkes Kayserispor taraftarlarının ve Trabzonspor taraftarlarının dostluğunu, kardeşliğini biliyor.

Üni-TS Kayseri Sorumlusu Emre Baser:  Dostluk neden bu kadar geç başladı bilmiyorum ama iyi ki de başlamış. Herkesin örnek alması gerektiği bir dostluk olduğu konusunda herkes hemfikirdir sanırım.

Öncülük ettiğiniz Kayserispor & Trabzonspor dostluğunun özel bir nedeni var mı ?

Kapalı Kale Basın Sözcüsü Yavuz Soner Coşkun: Önceki soruya verdiğim cevapta belirttiğim gibi, iki takım taraftarının en büyük ortak gayesi “Temiz Futbol”dur. Şike sürecinde hakkı en çok yenilmiş iki takım Kayserispor ve Trabzonspor’dur. Kayserispor 2009-2010 sezonunda şampiyonluk yolunda oyuncularımızın akılları çelinerek ve maçlarımızda şike yapılarak geride bırakılırken, Trabzonspor’un da 2010-2011 sezonunda şampiyonluğu çalınmıştır. Gerçi ilahi adalet tecelli etti. 2009-2010 sezonunda şike yapanlar kendi şampiyonluklarını yanlış bir anonsla kendileri kaybettiler, 2010-2011 sezonu hakkında da kendi kuyularını kendileri kazdılar. Hakkı çalınmış iki taraf olarak bu dostluğun özel nedeni budur. İki camia olarak her zaman birbirimizin arkasında durmamız lazım diye düşünüyorum.

Üni-TS Kayseri Sorumlusu Emre Baser:  Biz yaşadığımız şehri memleketimiz gibi sever o doğrultuda da sahipleniriz. Kayserispor'u desteklememiz de bunun bir örneğidir. İstanbul hegemonyasını yıkmanın, birbirine destek çıkan dik duruşlu bir "Anadolu"yla mümkün olabileceğini bildiğimiz için, Kayserispor'un yanında olduk. Daha sonra gördük ki sadece renklerimiz farklı, mücadelemiz ise aynıymış.

 Kayseri şehrinde bulunan Trabzonsporlu ve Kayserisporlu taraftarların birlikte katılım gösterdiği organizasyonlar var mı ?

Kapalı Kale Basın Sözcüsü Yavuz Soner Coşkun:  Tabi ki. Neredeyse her organizasyonumuz da Trabzonspor'lu kardeşlerimizle omuz omuzayız. Kayserisporumuzun maçlarında, her sene yapmaya çalıştığımız “Şehr-i Müdafaa” adı altında ki yürüyüşlerimizde, sosyal aktivitelerimizde, düzenlediğimiz kampanyalarımızda yani kısaca Kapalı Kale taraftar grubu olarak bizim olduğumuz her yerde Trabzonsporlu kardeşlerimizde çok sayıda katılımla yanımızda oluyorlar. Bizde Trabzonspor taraftarlarının düzenlediği her etkinliğe elimizden geldiğince katılım göstermeye çalışıyoruz.

Üni-TS Kayseri Sorumlusu Emre Baser: Münkün oldukça beraber hareket etmeye çalışıyoruz. Kapalı Kale'nin var olduğu her platformda yerimizi alıyoruz. Onlar da bize aynı şekilde destek oluyorlar. Her alanda birlik ve beraberlik içinde hareket ediyoruz.
 
  Bu dostluğun sebep olduğu, unutamadığınız bir anı var mı ?

Kapalı Kale Basın Sözcüsü Yavuz Soner Coşkun:  Bu biraz şahsi bir anı olacak ama kısaca anlatayım. Geçen sezon gittiğimiz Rize deplasmanından sonra Trabzon’a giderek orada 1 hafta kaldım. Şehirde gezinirken üstümde Kayserispor forması gören herkes beni tanımamalarına rağmen önümü kesip yemek ısmarlamak için, çay ısmarlamak için, muhabbet etmek için adeta yarışa girdiler. İşte o zaman ne kadar büyük bir iş başardığımızı ve ne kadar doğru insanlarla bu yola çıktığımızı anladım. Hiç tanımadığınız insanların bu denli candan yaklaşarak sizi adeta ailelerinden biri gibi görmeleri ve bunu hissettirmeleri de futbolun güzel yüzüdür, bu dostluğun emin adımlarla ilerlediğinin en belirgin kanıtıdır.

Üni-TS Kayseri Sorumlusu Emre Baser: Bu dostluğun bende bıraktığı çok güzel anılar var. Kayseri'deki maçta 61. dakikada gol yemelerine rağmen Kapalı Kale'nin Kapalı Kale'nin "Trabzon" tezahüratında bulunması, Trabzon'daki maçta da 38.dakikada gol yememize rağmen taraftarlarımızın "Kayseri"  tezahüratları unutamadıklarımdan. Ayrıca Kayserisporlu bir kardeşimizin Gaziantepspor-Kayserispor maçı için gittiği deplasmandan kalkıp Trabzonspor- Fenerbahçe maçında takımımızı desteklemek için Trabzon'a gelmesi de Kayserisporlu kalplerdeki Trabzonspor sevgisini özetler nitelikte güzel bir anıdır benim için.

Son olarak Kayserispor & Trabzonspor dostluğunun öncüleri olarak, iki takım taraftarına söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

Kapalı Kale Basın Sözcüsü Yavuz Soner Coşkun: Nihayetinde bu dostluğun kolay kolay kurulmadığını belirtmek istiyorum. Arada sırada sosyal medyada iki taraftan da bazı olumsuz yorum yapanları görüyorum. Bu dostluğun sonucu ile meydana gelen bazı olayların bedelleri ödeniyor. Bu dostluğun bu günlere gelmesi için çekilen cefalar var iken bazı insanlar bu cefaları göz ardı ediyor. Bu tür insanların ciddiye alınmadan her iki taraftarın bu dostluğa sahip çıkmasını temenni ediyorum. Şunu da bilmenizi isterim ki; Kapalı Kale taraftar grubu olarak Trabzonsporluların haklı davasında her zaman yanlarındayız. Haklı olan elbet hakkını alacaktır.

Üni-TS Kayseri Sorumlusu Emre Baser: Son olarak tek temennim iki camiada bu dostluğa sahip çıkar inşallah. Çünkü bu zamanda düşman kazanmak bir anlık kıvılcımla sağlansa da, dost kazanmak ciddi emek isteyen, samimiyet gerektiren bir husus. Kayseri'de Trabzonsporluluk bilinciyle hareket eden Üni-Ts Kayseri ailesi olarak vermiş olduğumuz mücadelenin sonuna kadar takipçisi ve destekçisi olacağız. Dostluğumuz daim olsun...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ersun Yanal'ın Volkan Şen Planı!21 Eylül 2017 Perşembe 11:19
 • Trabzonspor-Alanyaspor Maçının Hakemi Belli Oldu!21 Eylül 2017 Perşembe 11:18
 • Esteban'dan Onur Açıklaması!21 Eylül 2017 Perşembe 11:14
 • Lucescu'nun Mustafa Akbaş Yorumu!21 Eylül 2017 Perşembe 11:11
 • Fikret Orman Sosa Açıklaması!20 Eylül 2017 Çarşamba 19:57
 • TFF'den Puan Silme Cezası!20 Eylül 2017 Çarşamba 19:54
 • Büyüka'dan Ersun Yanal Açıklaması!20 Eylül 2017 Çarşamba 19:52
 • Ersun Yanal'ın Hubocan Kararı!20 Eylül 2017 Çarşamba 19:49
 • Trabzonspor Sezonu Açıyor!20 Eylül 2017 Çarşamba 13:43
 • Trabzon'da Bahis Operasyonu!20 Eylül 2017 Çarşamba 13:38
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim