• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196
 • Trabzon 13 °C
 • Giresun 14 °C
 • Ordu 14 °C
 • Rize 13 °C
 • Gümüşhane 4 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 0 °C
 • Artvin 7 °C

Bıktınız

Ahmet Ali Ayaydın

Bıktınız, bıktık, hatta tuz bile koktu biliyorum.
Kabağın tadını salmasını geçtik, kurudu, çürüdü, çekirdeğinden yeniden filiz verdi belki de.
Şike şikeyi doğurdu, misliyle görmezden gelindi. Olmaz dediklerimiz oldu. Eğilmez dediklerimiz eğildi, bükülmez dediklerimizin aslında omurgasız olduklarını gördük.
’’Siyah ve beyaz kadar netler’’ dediklerimizin bırakın aslında gri olmalarını, renkten renge girme kabiliyetinde bukalemunu bile pes ettirecek kabiliyette olduklarını gördük.
Koca, koca beylik laflar etmekte pek cebbar olan nice siyasi, yazar, çizer, düşünürün aslında o sözcükleri bünyelerinde hiç barındırmadıklarına şahit olduk.
Bizzat ülke gerçekleriyle, derinleriyle, sülükleriyle yüzleştik. Kavga ettik, dalaştık. En çokta yarayı sırtımızdan aldık. Yalnız kaldık, yanıldık, yolda bırakıldık.
Lakin ne yıldık, nede bir adım geri attık inandığımızdan.
Hala aynı yerdeyiz. Barikattayız, siperdeyiz, mevzideyiz. Yorgunuz belki ama çakmak, çakmak parlamakta gözlerimiz, tıpkı öfkemiz, sabrımız, inadımız gibi.
Yolun sonu davadaşlar, ilahi mesaj hiç yanıltmadı. Onca engele rağmen su aktı, yolunu buldu ve döküleceği yere varmak üzere.

Değinmesek olmaz, malum son günler de şike cephesinin sözde adalet kampanyası ve ona destek veren yine sözde sanat yüzleri gündem de.
Komik bir projeyle boy gösteriyorlar ziyadesiyle riya ve çıkar kokan usta işi oyunculuk gerektiren bu eserde.
Ne yaparsın, meslekleri bu, oyunculuk!
En iyi onlar becerir rol yapmayı, yalandan bakmayı, sevmeyi, aldatmayı. Şekilden şekle rahatça girebildikleri için para kazanıyorlar hoş.
Gerçi biz aynı yüzleri pek çok toplumsal eylem de ön saflar da görmeye aşinayız.
Ulusalcılık adına, emek adına, halk adına, hukuk adına öyle güzel slogan atarlar ki, hayran olasın, aval, aval bakasın gelir.
Ama riya da üstlerine yoktur.
Öyle ki emperyalizme, kapitalizme söven birisini yarın ülkenin en büyük bankasının reklamında sırıtırken görebilirsin.
Yada nükleer karşıtı ve çevre eylemlerin de avazı çıktığı kadar bağıran bir diğeri, bir bakmışsın ki binlerce ağacı sözde üniversitesi için katletmiş bir iş adamıyla kol kola.
Hatta o nükleer santralin yüklenicilerin organizasyonun da gülümserken, poz verirken kameralara.
Şaşmamak lazım, zira köşe başlarını hep kurnazlar kapar bu yaman çelişki de.

Konuyu kapatırken iki gerçeğe değinmek istiyorum.
Birincisi direnenlere, davadaşlara;  Büyük mücadeleler büyük gayretin yanında, büyük de sabır gerektirir. Hele ki inanmış neferler zaferle sonuçlanacak çabanın olmazsa olmazıdır.
Dik durun, diri kalın, direnin, gaflete ve gevşekliğe kapılmayın.

Zafer sizin.
İkinci sözüm ise para ve güçleri sebebiyle memleketi çiftlikleri, insanlarını da marabaları zanneden para baronlarına; efendiler, elbette sizlerin de aile kurup, çocuk sahibi olmanız gayet normal bir hak. Tepe, tepe, fazlasıyla kullanın bu İlahi hediyeyi.
Lakin belki de zalimliğinizin karşılığı olan, (haddimi aşmaktan Allah’a sığınırım) yanınıza, işlerinizin başına getirmekten bile imtina ettiğiniz sorunlu çocuklarınızı, kamusal alan sayılan kurumların başına getirip, oraları onlara oyuncak niyetine teslim etmeyiniz. Kimse sizlerin cezasını yaşamak zorunda değil.    
 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim