• BIST 104.918
 • Altın 147,092
 • Dolar 3,4930
 • Euro 4,1820
 • Trabzon 21 °C
 • Giresun 23 °C
 • Ordu 20 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 23 °C
 • Bayburt 11 °C
 • Artvin 19 °C

Bbp İhsanoğlu’na Destek Verecek Mi ?

Bbp İhsanoğlu’na Destek Verecek Mi ?
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanlığı makamına yakışır mı? Elbette yakışır ama sadece o değildir yakışacak olan” dedi.
Bbp İhsanoğlu’na Destek Verecek Mi ? Bbp İhsanoğlu’na Destek Verecek Mi ?

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanlığı makamına yakışır mı? Elbette yakışır ama sadece o değildir yakışacak olan” dedi. Destici, çatıya destek verip vermeyeceklerini konusunun 1 hafta içinde belli olacağını söyledi.

BBP Genel İstişare Toplantısı İçkale Otel’de düzenlendi. BBP Genel Başkanı Destici, toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamada bulundu. Bir gazetecinin, CHP ve MHP’nin çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Başbakan Erdoğan’ın adaylığından sonra şansının nasıl olacağının sorulması üzerine Destici, “Öncelikle şuanda bir tane cumhurbaşkanı adayı var. O da henüz daha resmi müracaat yapılıp imzalar verilip adaylığı kesinleşmiş değil. Sayın Başbakanın aday olup olmayacağı henüz kesin değil, net değil. Son iş dünyası temsilcilerini ziyaretinde de bizim de içeriden aldığımız bilgiler kendi adaylığı konusunda bir şey konuşulmamış. Dolayısıyla da önce bir aday olup olmamasına karar verecek olan Sayın Başbakan ve partisi. Kararını verdikten sonra yorum yapabiliriz. Kimin ne kadar şansı var, şansı yok. Şunu söyleyeyim. Ekmeleddin İhsanoğlu, gerçekten sadece Türkiye’nin değil, uluslar arası çevrelerin özellikle İslam coğrafyasının takdir ettiği kişiliğiyle şahsiyetiyle, bilim adamlığı vasfıyla gerçekten üst düzeyde temayüz etmiş bir şahsiyet. Bu makama yakışır mı? Elbette yakışır ama sadece o değildir yakışacak olan. Yakışacak olan Türkiye’nin içerisinde ya da dışarısında binlerce kişilik vardır. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Önümüzdeki günlerde bakacağız nasıl bir cumhurbaşkanı. Tarihte tüm kurulan ve yıkılan tüm Türk devletlerini temsil edecek bir cumhurbaşkanı seçiyoruz biz” karşılığını verdi.

Destici, ayrıca Cumhurbaşkanı adayının kesinlikle tarafsız olması gerektiğinin altını çizdi.

“TÜRKİYE BLOKE OLDU ŞUANDA”

Musul olayıyla ilgili rehin alının vatandaşlara yönelik yayın yasağının getirilmesinin sorulması üzerine Destici, şunları söyledi:

“Musul ile ilgili konsolosluk basımıyla ilgili basın yasağı getirilmesi gerçekten anti demokratik bir uygulama. Milletin oradaki gelişmelerden haber alma hakkını sen nasıl engelliyorsun. Tam tersine bu milletin her şeyi görmesi lazım. Sizin yaptığınız hataları, öngörüsüzlükleri, yanlışları bu toplumun görmesi lazım. Türkiye’yi bloke ettirdiler. Bu öngörüsüzlükle, eğer oyun içinde bir oyun yoksa bu öngörüsüzlükle Türkiye’yi bloke ettirdiler. Konsolosluk işgaline göz yumarak, tedbir almayarak, öngörüsüzlük yaparak Türkiye bloke oldu şuanda. Müdahale et dediğimiz de ne diyorlar. Oradaki vatandaşlarımız elindeyken nasıl müdahale edelim diyorlar. Eğer oyun içinde oyun yoksa başka hesap yoksa bununda siyasi bir bedeli olması lazım gelir diye düşünüyorum.”

“MUHTEMELEN BU ÖNÜMÜZDEKİ HAFTAYI GEÇER DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Çatı adaya destek verip vermeyeceklerini ne zaman açıklayacaklarını sorusuna Destici, “Bizim acelemiz yok. Şundan dolayı acelemiz yok. Mevcut bir aday var ama resmi olmayan. İktidar partisinin bir aday çıkaracağı söyleniyor. Biz burada bütün bu süreçleri değerlendirip, adayları değerlendirip bu adaylardan herhangi birisine mi destek vereceğiz, yoksa kendi adayımızı çıkarmaya mı çalışacağız. Bütün bu süreçleri değerlendirip sadece buradaki kurullarımızla değil, bunun dışındaki diğer kurullarımızla da bir takım sivil toplum örgütleriyle de gönül bağı içinde bulunduğumuz yan kuruluşlarda görüştükten sonra muhtemelen bu önümüzdeki haftayı geçer diye düşünüyorum. Biz o zaman kararımızı açıklarız diye düşünüyorum” diye konuştu.

“EKMELEDDİN İHSANOĞLU’DA ÇOK ÜST DÜZEY OLAMASA DA ALTTA GÖRÜŞÜLMÜŞ İSİMLERDEN BİR TANESİYDİ”

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli görüşmelerinde İhsanoğlu’nun isminin telaffuz edilip edilmediğini ve Destici’nin bir isim önerip önermediğinin sorulması üzerine Destici, “Bizim düşündüğümüz bir iki isim vardı ama Ekmeleddin İhsanoğlu da çok üst düzey olamasa da altta görüşülmüş isimlerden bir tanesiydi. Bizim teklifimiz olmadı bu konuda ya da bize bir teklifte bulunulmadı. Biz Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığını CHP ile MHP’nin görüşmesi sonucunda öğrendik” dedi.

Destici, cumhurbaşkanı adayı ile ilgili kararlarını ise istişare yaptıktan sonra 1 hafta içinde açıklayacaklarını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim