• BIST 106.745
 • Altın 151,752
 • Dolar 3,6582
 • Euro 4,3060
 • Trabzon 13 °C
 • Giresun 10 °C
 • Ordu 11 °C
 • Rize 10 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 9 °C
 • Bayburt 3 °C
 • Artvin 8 °C

Bayraktutan Çayı Meclis’e Taşıdı

Bayraktutan Çayı Meclis’e Taşıdı
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Doğu Karadeniz bölgesinin önemli gelir kaynaklarından çayın tarımındaki sorunların araştırılmasını istedi
Bayraktutan Çayı Meclis’e Taşıdı Bayraktutan Çayı Meclis’e Taşıdı

CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Bayraktutan, çay tarımındaki sorunların tespiti ve giderilmesi, çay üretiminde ve satışında yaşanan mağduriyetlerin belirlenip çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını istedi.
 
Türkiye’deki 758 bin dekar çay tarım alanında 203 bin üreticinin uğraştığını ve üreticilerin %61’i Rize, %24’ü Trabzon, % 9’u Artvin, % 6’sı Giresun-Ordu İllerinde bulunduğunu söyleyen Bayraktutan, ”Buna karşılık bölgedeki 200’e yakın çay fabrikasının sadece 46’sının ÇAYKUR’a ait. Geri kalanı özel sektöre ait” şeklinde ifade etti. Bayraktutan, özel sektörün çay fabrikaları açtığını ancak ÇAYKUR’un böyle bir girişimde bulunmadığını ve bunun da ÇAYKUR’un özelleşeceği yorumlarına sebep olduğunu belirtti.

Çay Kaçakçılığı Önlenmeli
Tek geçim kaynağı çay olan üreticilerinin ÇAYKUR’un kontenjan ve kota uygulaması nedeniyle mağdur olduğunu ve bundan vazgeçilmesi, özel sektöre de taban fiyatı belirlemesi ve uyması için gerekli yaptırımlarda bulunulmasını beklediğini söyleyen Bayraktutan, hükümetin çay kaçakçılığı konusunda acilen önlem almasını gerektiğini dile getirdi.

Bayraktutan, ayrıca çay üreticisinin mağdur olmaması için yaş çay taban fiyatlarında da geçmiş yıllara göre en az yüzde 50 iyileştirme yapılmasının zorunluluğunu aktardı.

Uğur Bayraktutan’ın TBMM’ye verdiği önerge şu şekildedir: 
“Dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içecek çaydır. Çay; Doğu Karadeniz Bölgesinde 758.000 dekar alanda 203.000 üreticinin küçük aile işletmeciliği şeklinde yapılan geçimini temin ettiği tarımsal bir üründür. Doğu Karadeniz de Çay her şey demek, yaşam biçimi ve tarımsal ekonominin can damarını teşkil etmektedir.

Çay, Doğu Karadeniz Bölgesinin coğrafi ve iklim yapısına uygun bölge ekonomisi için vazgeçilmez sosyo-ekonomik yönü olan bir bitkidir. Bölge insanının gelirini arttırmak ve göç olaylarının önüne geçebilmek için çay tarımı ve sektör sorunlarının çözümü için kısa ve uzun vadeli programlar hayata geçirilmeli, sürdürülebilir çay tarımı için çaya alternatif aramak yerine daha kaliteli yaş çay yetiştirmeli ve kaliteli çay ürünleri tüketiciye sunulmalıdır. Bahçeden başlayarak kalite arttırıcı gelir arttırıcı projeler hayata geçirilmelidir. İşletmeler Yaş çay ürünü alımlarında çalışan personeli yıl boyunca daimi çalıştırılmalı bahçeler sürekli gözetim altında tutulmalı, Yaş Çay alımları konusunda uzman personeller tarafından gerçekleştirilmelidir.

Çay, Türk halkının temel gıda maddesi haline gelmiştir. Yaşamın her anında çay içilmektedir. Çay sosyal bir muhabbet aracına dönüşmüştür. Böyle bir ilgiye maruz kalan üründe uygulanan KDV oranları çayı olumsuz yönde etkilemektedir. Sektöre rekabet şansı yaratmak amacıyla diğer temel gıda maddelerinde olduğu gibi çayda da KDV %1’e indirilmelidir. Eğer çay sektöründe KDV oranı düşürülürse kayıt dışılığın önemli oranda azalacağı muhakkaktır. Sektörün temel sorunlarının başında kaçak çay geliyor. Türk halkının sağlığını ciddi şekilde tehdit etmesine rağmen kaçak çaylar özellikle doğu bölgesi halkımız tarafından hala daha önemli oranda rağbet görmektedir. Kaçak çay insan sağlığını da ciddi şekilde tehdit etmektedir. Yurda kaçak ve kontrolsüz olarak giren kuru çaydan sağlanan rantın üzerine hükümet ciddiyetle gitmeli ve sonlandıracak önlemleri aciliyetle almalıdır. Çay kaçakçılığı sonlandırılamadığı sürece Türk çay sektörünün aydınlık yarınlara ulaşması çok zordur.

ÇAYKUR yeni fabrikalar kurmamakta ama özel sektör her geçen gün yeni fabrikalar açmaktadır. Bu durum ÇAYKUR’un büyümeyi değil, küçülmeyi hatta özelleşmeyi tercih edecek yorumlarına neden olmaktadır. Ayrıca ÇAYKUR’un kontenjan uygulaması bölge insanından birçok sorunları doğurmuş ve tek geliri olan çay üreticisi çaylarını ÇAYKUR’a satamamış ve özel sektöre kuru çay karşılığında veya bir yıl sonra ücretlerini almak koşulu ile yarı fiyatına satmaya mecbur bırakılmıştır. Bu sorunu ortadan kaldırılması için Çay üreticisi ÇAYKUR’un kontenjan ve kota uygulamasından vazgeçmesini ya da özel sektöre de taban fiyatı belirleyip uyması yönünde gerekli yaptırımlarda bulunulmasınıbeklemektedir. Ayrıca çay ile 12 ay geçimini sağlayan çay üreticisine yaş çay taban fiyatlarının geçmiş yıllara göre en az %50 iyileştirilmesi ivedilikle gerekmektedir. Mevcut taban fiyat 12 ay yaşamını çay tarımı ile idame eden çay üreticisini karşılamamakta ve çay tarımı gün geçtikçe değerini kaybetmektedir. Bu nedenle çay tarımını bırakan vatandaşlarımız geçimini sağlamak adına bölgeden göç etmektedir. O nedenledir ki Doğu Karadeniz ve ülke ekonomisi için çay tarımı özendirilmeli ve yaş çay alım taban fiyatları arttırılmalıdır. Bu durum sosyo-ekonomik anlamda çok önem arz etmektedir.

Yukarıda belirtilen hususlar ışığında Doğu Karadeniz Bölgesinin vazgeçilmez geçim kaynağı olan çay tarımındaki sorunlarının giderilmesi, çay üretiminde ve satışında yaşanan mağduriyetlerin belirlenip, çözüm yollarının tespit edilmesi amacıyla Anayasa’nın 98nci ve içtüzüğümüzün 104ncü ve 105nci maddeleri gereğince Meclis araştırma komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz. “ 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Araplar Trabzon'a akın ediyor!15 Şubat 2017 Çarşamba 18:54
 • Trabzon'da mezarlıkta fuhuş!15 Şubat 2017 Çarşamba 17:34
 • Meteoroloji'den kar uyarısı!15 Şubat 2017 Çarşamba 14:25
 • Trabzon'a kritik kar uyarısı!10 Şubat 2017 Cuma 18:12
 • Karadeniz'e kritik deprem uyarısı!08 Şubat 2017 Çarşamba 17:09
 • Gümrükçüoğlu'dan kuğuları kurtaran işçiye hediye!06 Şubat 2017 Pazartesi 19:08
 • Trabzon zehirden kurtuluyor!28 Ocak 2017 Cumartesi 16:04
 • Trabzon'da uyuşturucu operasyonu!27 Ocak 2017 Cuma 21:54
 • Akyazı'ya Belediye taşıyacak!27 Ocak 2017 Cuma 17:15
 • Trafik kazası: 1 ölü!24 Ocak 2017 Salı 20:30
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim