• BIST 108.489
 • Altın 151,173
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 16 °C
 • Ordu 17 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 16 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 14 °C

Balyoz’da Flaş Karar

Balyoz’da Flaş Karar
Yargıtay’ın bozma kararının ardından 88 sanık yönünden görülen Balyoz davasında mahkeme, 25 sanık hakkında beraat karar verdi.
Balyoz’da Flaş Karar Balyoz’da Flaş Karar

Yargıtay’ın bozma kararının ardından 88 sanık yönünden görülen Balyoz davasında mahkeme, 25 sanık hakkında beraat karar verdi. Mahkeme 63 sanığın dosyasının ana dosyasıyla birleştirilmesi talebini reddederken, Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman’ın tanık olarak dinlenilmesine karar verdi.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından 88 sanıklı Balyoz davası, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine başlandı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından 9 Ekim 2013 tarihli bozma ilamı okunmasının ardından Mahkeme Başkanı Özlem Karaçam, sanıkların Yargıtay’ın bozma ilamına karşı diyeceklerini sordu. Duruşmada söz alan sanıklar, mahkemenin Yargıtay’ın kararına uyarak haklarında beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme, Yargıtay’ın kararı doğrultusunda aralarında Ömer Faruk Ağayarman, Abdullah Dalay, Ahmet Türkmen, Hakan Ilıca, Bülent Akalın’ın da aralarında bulunduğu 25 sanık hakkında beraat kararı verdi. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin kararını göz önünde bulundurarak, diğer 63 sanık hakkındaki dosyayı ayırma kararı verdi.

İfadesi alınan sanıklar, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasını ve haklarında beraat kararı verilmesini istedi. Yargıtay’ın bozma kararına karşı söz alan sanıklardan emekli Tuğamiral Ahmet Türkmen, 32 ay cezaevinde yattığını söyledi. Yargıtay’ın kendisi hakkında beraat kararı verilmesi yönünde görüş bildirdiğini aktaran Türkmen, beraatını istedi. Sanıklardan Hakan Ilıca, dosyanın ana davayla birleştirilmesini ve yeniden yargılanmayı talep etti.

Duruşmada söz alan sanık avukatları ise, dosyanın ana dava ile birleştirilmesini istedi. Mahkeme, taleplerin alınmasının ardından duruşma savcısından görüşünü sordu. Savcı Can Şükrü Gençkan, “Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin bozma ilamına uyulmasını talep etti.

Taleplere ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme, Yargıtay’ın 63 sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığı yönünde karar verdiğini hatırlattı. Yargıtay’ın 63 sanığın önce suç işlemek için bir araya geldikleri ancak daha sonradan bundan vazgeçtikleri, bu durumun etkin pişmanlık kapsamında değerlendirilerek ceza verilmesine yer olmadığı yönünde karar verilmesini istediğini kaydetti. Anayasa Mahkemesi’nin yeniden yargılama kararı göz önünde bulundurulduğunda bu durumun 63 sanığın aleyhine olduğu, bu nedenle bu kişiler hakkındaki dosyayı ayırma kararı verildiği belirtildi.

Mahkeme kararında, “Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile bu dosya ile ilgili delil değerlendirmesi yönünden Anayasa’nın 36. maddesi uyarınca ihlal kararı verildiğinden ceza verilmesine yer olmadığına dair kararının hukuki sonuçları beraat kararı daha aleyhe olduğundan, ayrıca bu karar sanıkların özlük haklarını da etkilendiğinden, bu sanıklar hakkındaki kararının Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda değerlendirme yapılmak üzere tefrik edilerek ayrı esasa kaydedilmesine karar verildi” denildi.

MAHKEME 25 KİŞİYE BERAAT KARARI VERDİ

Mahkeme, Yargıtay’ın kararı doğrultusunda aralarında Ömer Faruk Ağayarman, Abdullah Dalay, Ahmet Türkmen, Hakan Ilıca, Bülent Akalın, Tuncay Küçük, Tülay Delibaş’ın da olduğu 25 sanık hakkında beraat kararı verdi. Balyoz davası devam ederken hayatını kaybeden Halil Yıldız hakkında açılan davanın ise düşürülmesine karar verildi.

Mahkeme, talepler doğrultusunda eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman’ın tanık olarak dinlenilmesine karar verdi. Mahkeme, duruşmayı 10 Kasım 2014 tarihine erteledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim