• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 19 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 20 °C
 • Gümüşhane 19 °C
 • Samsun 18 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 18 °C

Bakan Yılmaz: Bu Rol Küçümsenemez

Bakan Yılmaz: Bu Rol Küçümsenemez
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Seçim sonuçlarında Türkiye’deki siyasal kamplaşmaların geleneksel yapının rolü olduğu küçümsenemez"
Bakan Yılmaz: Bu Rol Küçümsenemez Bakan Yılmaz: Bu Rol Küçümsenemez

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Seçim sonuçlarında Türkiye’deki siyasal kamplaşmaların geleneksel yapının rolü olduğu küçümsenemez. Türkiye’de CHP’nin belirli bir oy yüzdesini aşabilmesi mümkün değildir. Aynı şekilde MHP’nin de bir yüzdenin üzerine çıkabilmesi mümkün değildir” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde, AK Parti Sivas İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Nisan ayı il danışma meclisi toplantısına katıldı. Toplantıya Bakan Yılmaz’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AK Parti Sivas Milletvekili Ali Turan, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar ve partililer katıldı.

Bakan Yılmaz, yaptığı konuşmada, “Bu seçimler birçok bakımdan önceki seçimlerden çok farklı oldu. Birincisi bu seçimin en çok konuşulan konusu iktidar ile muhalefet partiler arasında bir yarış değil, daha ziyade iktidar partisinin Türkiye’deki yönetiminden uzaklaştırılmasını isteyen dış güçlerin isteğine uygun olarak kendi kısa dönemli çıkarlarını esas alarak hareket eden belirsiz bir yapının muhalefetle birlikte hareket ederek seçim sonuçlarını etkilemeye çalışması olmuştur. İkinci olarak bu sonuca ulaşabilmek için hukuka aykırı her türlü yolu mubah gördüler. Hukuka aykırı her yolu mubah görenler iç ve dış güçlerle iş birliği halinde bu seçimde sosyal medya üzerinden asimetrik bir kampanya yürüttüler. Üçüncüsü bu seçim genel seçim olmamasına rağmen, yerel yönetimle ilişkin projelerin bu seçimde tartışılmadı. Bu atmosfer içinde yapılan yerel seçim yedi düvele rağmen, sadece muhalefet belirsiz yapı gibi belirsizler değil, inanın yedi düvele rağmen AK Parti’nin başarısı ile sonuçlanmıştır. Normalde iktidarın yıpranması beklenirken muhalefet bu seçimden yıpranarak çıkmıştır” dedi.

“Bu seçimle ilgili şu tespitleri yapabilmek mümkündür. Muhalif iç ve dış güçler tarafından yürütme yıpratma kampanyası Başbakan Erdoğan’ın karizmasını hedef alıyordu” diyen, Bakan Yılmaz şöyle devam etti:

“Ancak seçim sonuçları AK Parti’nin kurumsallaşmış olduğunu, Başbakan’ın karizmasının ötesinde AK Parti’ye duyulan genel bir güvenin mevcudiyetini ortaya koymuştur. Yine bu seçimle aziz milletimiz AK Parti ile milletimizin yakalamış olduğu istikrarın devamı yolunda karar vermiştir. Yine muhalif güçlerin yerel seçimler gibi belediyelerin öne çıktığı bir yarışta belediyelere ilişkin hiçbir proje ortaya koyamaması bunda dış kökenli yıpratma kampanyasının özellikle Başbakan’ı hedef almasının rolü büyüktür. Cepheyi genişletmemeye ve böylece Başbakan’ı sürekli tartışma ortamında tutmaya çalışanların bu millet planı ortaya çıkarmıştır. Yine aziz milletimiz bu seçimle birlikte eski Türkiye’nin mimarı olan partilere geçit vermemiş, yeni Türkiye’nin mimarı olarak gördüğü AK Parti’ye destek vererek yeni Türkiye’nin devamından yana olduğunu göstermiştir.”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin belli bir yüzdenin üzerinde oy almasının mümkün olmadığını söyleyen Yılmaz, “17 Aralık süreci başlamadan önce basında yer aldığı şekliyle bir ülkenin büyük elçisi şimdi imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz şeklinde bir çıkış yapması ve operasyonun başladığı günlerde onun muhalefet partisi liderleri ile görüşmesi söz konusu operasyonun dış bağlantılı olduğu ve belirsiz yapının dış güçler tarafından harekete geçtiği algısını güçlendirmiştir. Seçim sonuçlarında Türkiye’de ki siyasal kamplaşmaların geleneksel yapının rolü olduğu küçümsenemez. Türkiye’de CHP’nin belirli bir oy yüzdesini aşabilmesi mümkün değildir. Aynı şekilde MHP’nin de bir yüzdenin üzerine çıkabilmesi mümkün değildir. Türkiye’nin her yerinde olan tek parti AK Parti’dir. Milli birlik ve kardeşlik projesinin devamına da bu seçim sonuçlarıyla da milletimiz devam kararı vermiştir. Bu ülkenin milli birliğinin çimentosu AK Parti’dir. Eğer bu millet tek millet tek devlet ve tek vatan olarak devam edecekse AK Parti’nin iktidarının devam etmesi lazım. Doğu’da ve Güneydoğu’da olmayan bu partilerin Türkiye’nin en önemli sorunu olan terör sorununun çözümünde bölgeden muhatap bulamayacakları aşikardır. Barış sürecini sürdürecek tek partinin AK Parti olduğunu bu seçim süreci göstermiştir. Ağustos ayında Cumhurbaşkanı seçimine daha büyük heyecan ve gayretle gireceğiz. İlk defa halkoyuyla seçilecek Cumhurbaşkanımızı inşallah en yüksek oyla seçeceğiz. Bu demokrasimizi daha da güçlendirecek ve geleceğe olan umutlarımızı da arttıracaktır” diye konuştu.

Bakan Yılmaz, toplantının ardından Kayseri’ye hareket etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim