• BIST 102.270
 • Altın 149,533
 • Dolar 3,5485
 • Euro 4,2033
 • Trabzon 22 °C
 • Giresun 20 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 20 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 11 °C
 • Artvin 18 °C

Bakan Davutoğlu: "Rehinelerin Sağlık Durumları..."

Bakan Davutoğlu: "Rehinelerin Sağlık Durumları..."
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul Konsolosluğu’nda kaçırılan vatandaşların sağlık durumlarıyla ilgili herhangi bir olumsuzluğun olmadığını belirtti.
Bakan Davutoğlu: Bakan Davutoğlu:

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul Konsolosluğu’nda kaçırılan vatandaşların sağlık durumlarıyla ilgili herhangi bir olumsuzluğun olmadığını belirterek, “Temaslarımız bütün birimlerimizin gayretleriyle sürüyor. Yoğun bir çalışma içindeyiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Musul’daki son gelişmelerle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, “Sayın Başbakanımızla yaptığımız değerlendirmede bugün haklı olarak kamuoyunun bilgi alma beklentilerini karşılamanın ve siyasi parti liderlerini bilgilendirmenin faydalı olacağı kanaatine vardık. Bu konu siyasi bir konu değil, hayati bir konudur. Siyasi ihtilaflar olabilir ama böylesi bir konuda hepimizin ulusal bilinç ve vatandaşlarımızın can güvenliği açısından olayları değerlendirmesi önemlidir” dedi.

Bugün Meclis’te grubu bulunan partilerin genel başkanları ve siyasi parti temsilcileriyle gerçekleştirdiği görüşmeleri hatırlatan Davutoğlu, “Hepsine anlayışları ve kısa bir süre içerisinde bu görüşmeleri yapabilme imkanları sundukları için hepsine teşekkür ediyorum. Çünkü son derece hassas bir süreç ilerliyor. Kamuoyunda bu tür hassas konularda çok fazla açıklama yapmak, detaylara girmek doğru olmayabilir. O bakımdan dikkat ederseniz yapılan açıklamalar son derece dikkatli ve özenli yapıldı. O bakımdan bütün siyasi partilerin konuya vakıf olmaları ilkesel olarak bizim şimdiye kadar diğer benzer konularda da sürdürdüğümüz tutumun gereğidir” şeklinde konuştu.

Son derece önemli ve kritik bir konu olduğunu belirten Davutoğlu, “Ancak daha önce de hatırlayacaksanız birçok kritik süreçlerde yürüttüğümüz kriz yönetimiyle zor durumda olan vatandaşlarımızı ülkemize sağ salim getirme imkanına kavuşmuştuk. Son yıllarda özellikle çevre bölge ve ülkelerde kamu düzeni o kadar kötüleşti ki böyle durumlarla pek çok ülke karşı karşıya kalıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti şimdiye kadar vatandaşlarının can güvenliğini temin etmiştir. Vatandaşlarımızı böylesi durumlarda sağ salim evlerine döndürdüğümüze herkes şahittir” dedi.

“Elimizdeki bütün bilgileri ve olayın gelişim seyrini, Irak’taki siyasi konjonktürdeki değişim seyrini bütün detaylarıyla bugün muhataplarımla paylaştım” diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Önümüzde hem kritik hem dinamik bir süreç var. Şu anda Musul’da bulunan kardeşlerimizin her biri bizim için büyük değer taşımaktadır. Olaydan bir gece önce saat 01.30’da oradaki çalışanlarımıza hitap ettim. Yaptığımız yorumların, açıklamaların onların bu durumları üzerinde yapacağı etkiyi hepimizin düşünmesi lazım. Bugün bilgilendirmede bu konuyu da yetkililerle paylaştım. Ama şu anda en önemli husus vatandaşlarımızın sağ salim ailelerine kavuşmasıdır. Başkonsolosumuzun eşiyle görüştüm ve bütün ailelerle tek tek görüşüldü. Hepsine şu anki durumla ilgili bilgiler aktarıldı. Elhamdülillah şu anda sağlıklarıyla ilgili bir sorun yok. Temaslarımız bütün birimlerimizin gayretleriyle sürüyor. Yoğun bir çalışma içindeyiz. Tabi gönlümüz onların Berat Kandili’nde bu gece aileleriyle olmalarıydı. Dualarımız onlarla. Son 4 günde bütün birimlerimiz açısından söylüyorum neredeyse uykusuz geçen gecelerimizin ardından inşallah güzel bir haberi alabilmek için gayretlerimizi sürdüreceğiz.”

“Bütün kamuoyundan temel talebimiz Türkiye Cumhuriyeti’ne güvensinler” ifadesini kullanan Davutoğlu, “Kriz masamızla 24 saat çalışıyoruz. Bu kardeşlerimiz ülkemize dönene kadar da böyle sürecek. Çıkan haberler konusunda herkes dikkatli olmalıdır. Bizden gelen haberlere itibar edilmelidir. İnşallah en kısa zamanda hayırlı bir haberi size iletmek dileğiyle sizlere de teşekkürü borç biliyorum. Sorulara verdiğimiz her cevap başka türlü anlaşılabilir. Benim şimdiye kadar uyguladığım bir prensip var, gerek Libya’ya, gerek Suriye’ye bunu uyguladım. Ben muhatabım olan, kurtarmaya çalıştığımız vatandaşımızın sesini duymadan, görüntüsünü görmeden bir açıklama yapmadım. Bir açıklama yaparsak ben ve tabii sayın Başbakanımız bu bilgiye vakıf demektir. O nedenle bizden gelecek açıklamalara itibar ediniz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim