• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 11 °C
 • Ordu 11 °C
 • Rize 9 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 13 °C
 • Bayburt 4 °C
 • Artvin 8 °C

Bahçeli'nin Koray Aydın Planı

Bahçeli'nin Koray Aydın Planı
MHP kulislerine yansıyan bilgilere göre Devlet Bahçeli, daha önce Yüce Divan’da yargılanarak aklanan eski bakan Koray Aydın’ı MHP adına Meclis Başkanvekili göstermeyi planlıyor.
Bahçeli'nin Koray Aydın Planı Bahçeli'nin Koray Aydın Planı

Devlet Bahçeli’nin, TBMM Başkanvekilliği için iki dönemdir bu görevde bulunan Meral Akşener’in yerine eski Bayındırlık ve İskân Bakanı, MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ı bildireceği konuşuluyor. 

SALIYA KADAR AÇIKLAYACAK

Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre Bahçeli, Koray Aydın’a bu görevlendirmeyi bildirdi. Aydın’ın Meclis Başkanvekilliğinin ise en geç salı gününe kadar kamuoyuna açıklanacağı belirtiliyor.

Bahçeli’nin Koray Aydın üzerinden dışarıya vermek istediği mesajın, ‘MHP’nin Yüce Divan konusundaki hassasiyetini göstermek’ olduğu yorumları yapılıyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı sırasında, Marmara depremi sonrası deprem konutları ihalesine fesat karıştırmakla suçlanan Koray Aydın 2005 yılında AKP iktidarı döneminde Yüce Divan’a gönderilmiş ve 216 yıl hapisle yargılanmıştı. Yargılaması 2007’de beraatla sona eren Koray Aydın, 2011 yılında MHP’den milletvekili olmuştu.

İKİNCİ MESAJIN ADRESİ PARTİ İÇİ MUHALEFET

Bahçeli’nin Koray Aydın’ı Meclis Başkanvekilliği kürsüsüne çıkararak kendi partisine yönelik de farklı bir mesaj vermeyi amaçladığı belirtiliyor. Bahçeli’nin son dönemlerde, parti içinde kendisine rakip olarak gösterilmeye çalışılan isimleri Meclis Başkanvekilliği makamında etkisiz hale getirme taktiği izlediği, özellikle Meral Akşener konusunda önemli oranda başarı kazandığı yorumları yapılıyordu. 

Koray Aydın’ın ismi de uzun süre Bahçeli’nin alternatifi olarak dile getirilmişti. Bahçeli’nin Koray Aydın’ı Meclis Başkanlığı divanına göndererek, onu parti içinde oluşabilecek tartışmalarda saf dışı tutma planını uyguladığı ifade ediliyor

 

Koalisyon deneyimlerini partisinin milletvekilleriyle paylaşan MHPGenel Başkanı Bahçeli, "Sabırlı olunursa çözülemeyen birçok konu koalisyon hükümetleriyle çözülür" diye konuştu.


İftar yemeğinde MHP'li milletvekilleriyle biraraya gelen Devlet Bahçeli'nin gündeminde koalisyon kurma konusu vardı. Bahçeli, "Ayrı dünya görüşünde 2 parti biraraya geliyor. Zordur, sabır gerekir. İlkelerimiz bellidir. Koltuk peşinde koşan insanlar olmayız" dedi.


TÜRKİYE HÜKÜMETSİZ KALMAZ


Kırmızı çizgilerini "çözüm sürecinin askıya alınması, yolsuzlukların araştırılması, Erdoğan'ın Anayasal çizgilere çekilmesi" olarak açıklayan Bahçeli geçen hafta, "Tüm alternatifler tüketilir, siyasi istikrarsızlık baş gösterirse Türkiye'yi namerde muhtaç etmeyiz" demişti.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Tek parti hükümetleri despotizme gidişin yolunu açar. Koalisyonda ise sabırlı olunursa Türkiye'nin birçok sorunu çözülebilir" dedi.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koalisyon deneyimlerini partisine ait milletvekilleriyle paylaştı. Bir grup milletvekili ile iftar yemeğinde bir araya gelen Bahçeli, koalisyon hükümeti deneyimlerini anlarken, "Tek parti hükümetleri daha çok despotizme doğru gidişin yolunu açarken, koalisyonlar daha çok insanları bir araya getirir. Bir çok çözülemeyen konu çözülür" dedi.

 

Devlet Bahçeli, iftar yemeğinde özellikle DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetinin kurulması ve erken seçim kararı almaya götüren süreçle ilgili değerlendirmeler yaptı. Aynı dünya görüşüne sahip olmayan partilerin bir araya gelerek koalisyon kurduklarına dikkat çeken Bahçeli, şunları söyledi: "Zordur ama sabırlı olmak gerekir. Aynı dünya görüşünü paylaşmayan iki partinin insanları bir araya geliyor. Böyle olunca herkes birer adam yaklaşması lazım ki huzur içinde Türkiye yönetilsin. Koalisyon ortamında rahmetli Ecevit'in partisinin bölünmesinde sonra yeni kurgular üzerine erken seçimi istemek zorunda kaldık. Millet versin kararı dedik."


İLKELERİMİZ BELLİ!

MHP'nin de içinde yer aldığı 3'lü koalisyonun Türkiye'nin bir çok sorununu çözdüğünü vurgulayan Bahçeli, özellikle "DSP ile yan yana gelinmez" düşüncesini kırdıklarını belirtti. Bahçeli, "O hükümet, Türkiye'ye çok şey kazandırdı. O dönemde DSP ile MHP'nin bir araya gelmesi birçok şeyi kırdı. Özellikle piyasalarda insanların birbirine daha rahat yaklaşmasına vesile oldu" diye konuştu.

Bahçeli'nin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevlendirilmesinin ardından başlayacak koalisyon görüşmelerine de değindi. MHP'nin ilkelerini kamuoyuna açıkladığını anımsatan Bahçeli, "İlkelerimiz belli. Milletin değerlerini bir kenara bırakarak koltuk sevdası peşinde koşan insanlar durumuna düşmeyi hiç birimiz istemeyiz. İlkelerimiz belli ve ortada" dedi.


ÜÇ ŞART SUNMUŞTU


Bahçeli, geçtiğimiz salı günü partisinin grubunda yaptığı konuşmada koalisyon şartlarını üç ana başlık altında toplamıştı. Bahçeli, "Kırmızı çizgilerimiz" dediği şartlarını şöyle sıralamıştı: "Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasal sınırlar içine çekilecek ve Anayasa'daki tarafsız konuma gelmesi sağlanacak. Çözüm süreci tamamen rafa kaldırılacak. 17-25 Aralık operasyonlarına ve yolsuzluk olaylarına adı karışan isimler hakkında soruşturma yapılıp, AKP'li 4 eski bakan Yüce Divan'a sevk edilecek."


Bahçeli, anamuhalefete hazır olduklarını da belirttiği konuşmasında "Ülkeyi hükümetsiz bırakmamak ve istikrarın bozulmaması" için koalisyon seçeneğini değerlendireceklerini de sözlerine eklemişti.


Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim