• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 18 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 19 °C
 • Gümüşhane 18 °C
 • Samsun 23 °C
 • Bayburt 16 °C
 • Artvin 19 °C

Bahçeli: “Aday Tespitinde Sona Yaklaştık”

Bahçeli: “Aday Tespitinde Sona Yaklaştık”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, açıklama yaptı.
Bahçeli: “Aday Tespitinde Sona Yaklaştık” Bahçeli: “Aday Tespitinde Sona Yaklaştık”

- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde kendi mekanizmalarını istişare kanallarını çalıştırarak en uygun ve akla en yatkın adayı tespit ile uğraştıklarını belirterek, aday belirleme sürecinde sona yaklaştıklarını söyledi.

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, 5 Mayıs tarihinde Genel Kurul’da 4 eski bakan hakkında Meclis soruşturması açılmasına ve Meclis Soruşturma Komisyonu kurulmasına ilişkin önerge görüşmelerine değinerek, TBMM’de yapılan görüşmelerin milletten kaçırıldığını, 4 eski bakan ile ilgili fezlekelerin milletvekillerinden saklandığını savundu. “Bugünden bellidir ki, AK Parti 4 eski bakanını sayısal üstünlüğü sahip olduğu Soruşturma Komisyonunda aklamaya girişecektir” diyen Bahçeli, 4 eski bakanın Yüce Divan’a gitmeleri ve üzerlerine atılı suçlardan dolayı yargılanmalarının ahlaki ve hukuki bir zorunluluk olduğunu söyledi. Bahçeli, “Recep Tayyip Erdoğan da en kısa zamanda yargı huzuruna oğlu ile çıkmalı ve hesap vermelidir. Başbakan eğer hakkındaki iddialardan aklanır ve temize çıkarsa bizde kendisine bir iyilik yapacak, bir kıyak geçecek ve ‘17-25 Erdoğan’ sıfatını geri alacağız. Sayın Erdoğan, haberin olsun böylesi bir mükafatı, böylesi bir taltifi, böylesi bir fedakarlığı kimselerden göremezsin, hiçbir yerde bulamazsın” dedi.

Eski bakanların iddiaları reddettiklerini ifade eden Bahçeli, “Üstelik bir de ahlak, adalet ve insanlık dersi vermeye kalkmışlardır. Suçlamalara iftira demişlerdir ve ‘darbe’ diyerek reddetmişlerdir. Rüşvet alıp verdikleri güçlü kanıt ve emarelerle belli olan bu bakanların kendilerini savunmak adına düştükleri haller hakikaten çok acıklıdır” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Türk milletinin ilk defa cumhurbaşkanını doğrudan seçeceğini belirten Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın ise cumhurbaşkanı olma hayaliyle parti içi istişareleri harekete geçirerek adaylığını onaylatmanın peşinde olduğunu savundu. “Bir 5 yıl daha Sayın Gül ile devam edelim diyemeyenlerin, siyasi imkanları ile faullü davranmaları, mutemetçi ve emanetçi başbakan arayışına girmeleri çok şık ve edepli bir tavır değildir” diyen Bahçeli, medyadaki haberlere bakıldığında Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı makamına çoktan oturduğunu ileri sürdü. Bahçeli, “Bizim önerimiz, Başbakan Erdoğan’ın yüzde 51 ile Cumhurbaşkanı olacağı kehanetinde bulunanlara YSK’nın duyarsız kalmaması, bugünden yeni cumhurbaşkanını ilan etmesidir. Bize görev hatırlatması yapanların çok yakın zamanda mahcubiyetten başları öne eğilecektir. Muhalefetin adayını merak edenler, gerçekte bizim Cumhurbaşkanlığı seçiminden zaferle çıkacağımızdan ürken ve korkan ısmarlama aydınlardan başkası değildir. Hatırlatıyorum ki, biz de kendi mekanizmalarımızı ve istişare kanallarımızı çalıştırarak en uygun ve akla en yatkın adayı tespit ile uğraşıyoruz. Bu çerçevede sona yaklaştığımızı da belirtmek isterim. MHP’nin gündeminde kendi adayını çıkartmak ve büyük Türk milletine önermek vardır” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın aday olmaya karar vermesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi takvimi başlar başlamaz Başbakanlıktan istifa etmesi gerektiğinin altını çizen Bahçeli, “Başbakanlık makamıyla Cumhurbaşkanlığı adaylığı ahlaken birlikte yürütülmeyecektir. Devletin imkanlarını kullanmak adil bir demokratik rekabetle uyuşmayacaktır. Bize göre, Cumhurbaşkanlığı siyasi inat meselesi haline getirilmemelidir. Bilhassa Başbakan Erdoğan Çankaya’ya çıkma hesaplarını revize etmeli ve bu hevesinden vazgeçmelidir. Başbakan Erdoğan, üç dönem engeline takılarak saf dışı olacak 71 arkadaşını harcamak yerine, kendisini bir süreliğine dinlendirmeli ve o esnada yolsuzluklar konusunda hakim karşısına çıkmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim