• BIST 107.303
 • Altın 152,986
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 18 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 16 °C
 • Artvin 17 °C

Bağımlık Merkezi Dualarla Açıldı

Bağımlık Merkezi Dualarla Açıldı
Kardelen Gençlik Derneği tarafından hazırlanan ve çeşitli kamu kuruluşları tarafından desteklenen proje kapsamında Adıyaman’da madde bağımlılarının tedavi görebilecekleri ‘Madde Bağımlıları Merkezi’ dualarla açıldı.
Bağımlık Merkezi Dualarla Açıldı Bağımlık Merkezi Dualarla Açıldı

- Kardelen Gençlik Derneği tarafından hazırlanan ve çeşitli kamu kuruluşları tarafından desteklenen proje kapsamında Adıyaman’da madde bağımlılarının tedavi görebilecekleri ‘Madde Bağımlıları Merkezi’ dualarla açıldı.

Kardelen Gençlik Merkezi tarafından hazırlanan, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve SODES tarafından finanse edilen ‘Madde Bağımlılarının Psiko-Sosyal Rehabilitasyonu ve Bilinçlendirme Projesi’ ile madde bağımlısı gençler tedavi edilecek. Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği, Adıyaman Belediyesi , Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğümüz ve Emniyet Müdürlüğü’nün paydaş olduğu proje kapsamında madde bağımlısı gençlerin tedavi ve rehabilite edileceği merkez açıldı. Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü’nün duaları ile açılan dört katlı binada bulunan merkezde tedavinin yanında spor ve sosyal etkinlikler gerçekleştirilecek. Merkezin açılmasında emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketi verildi.

Açılış konuşmasını yapan Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Hüseyin Şen, bu merkezlerin Türkiye genelinde yapılması için girişim başlatıldığını kaydederek, “Gelişmiş batı ülkelerinde bağımlılıkla mücadele alanında vakıf, dernek, hareket, birlik gibi adlarda kurulmuş sivil toplum kuruluşlarının faaliyet sahası oldukça geniştir. Temel olarak, talep azatlımı ve zarar azaltımına yönelik projelerde bir operasyonel aktör olarak bizzat sahada rol ve sorumluluklar üstlenip faaliyetler yürütmektedir. Kardelen Gençlik Merkezi olarak her gün giderek artan toplumun bu yarasına kısmide olsa merhem olabilmek için bu çalışmada yer almış bulunuyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kardelen Gençlik Derneği’nin de bağlı bulunduğu, Gençlik Konfederasyonuyla protokol imzaladı. Burada açılan bağımlı merkezi gibi merkezlerin tüm Türkiye’de açılmasıyla ilgili ön protokol imzalandı. İnşallah burada olduğu gibi bu çalışmalar tüm Türkiye’de devam edecek” dedi.

Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş ise konuşmasında, “Sağlık Müdürlüğü olarak ‘Bir çocuk, bir nesil’ adlı proje yapmıştık. Valimizin direktifleriyle ortak amaç güttüğü için bu projeyi burada gütmeyi uygun gördük. Ümit ediyorum ki burada alanında uzman kişiler tarafından takip edilecek yavrularımız, bağımlılıktan kurtulup, topluma faydalı birer nefer olmalarına katkı sunmuş olacağız. Toplum için çok ciddi sıkıntılara sebebiyet veren madde bağımlılığı illetinden yavrularımızı kurtarıp, kendilerine, ailelerine, topluma bir nesil olarak yetişmelerine katkı sunacağız” diye konuştu.

Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise konuşmasında, “Belediyecilik sadece yol su hizmeti değildir. Evlatlarımızı yarınlara hazırlayamıyorsak, yapılan yatırımlar bir mana ifade etmez. Bizde bu sorumluluk duygusuyla bir çok ilke imza attık. Bilgi ve kültür evlerinde binlerce öğrence eğitim görüyor. Belediyemizin paydaştır bu projeye. Bu proje bize teklif edildiğinde seve seve kabul ettik” dedi

Madde bağımlısı çocuklarının annelerinin feryatlarının yürekleri dağladığını ve bu annelerin göz yaşlarını dindirmenin gayretinde olacaklarını ifade eden Vali Mahmut Demirtaş, “Madde bağımlısı çocukların tedavisi yapılacak. Madde bağımlısı çocukların annelerinin feryadı yüreklerimizi dağlamaktadır. Bu merkezi hizmete sunmaktaki temel amacımız, çocuklarımızı ve gençlerimizi bu illetten kurtarmak ve annelerin göz yaşlarını dindirmektir. Adıyaman her türlü güzelliği bağrında barındırmaktadır. Ancak bunun yanında çeşitli sebeplerden dolayı bazı kötü alışkanlık bağımlısı, maddelerin bağımlısı olmuş çocuklarımızda bulunmaktadır. Madde bağımlısı çocuklar ailevi sebeplerden, kimi maddi ve manevi boşluktan, kimi de göç ettiği yere adapte olamadığından dolayı bu hale gelmiştir. Adıyaman’da madde bağımlısı çocukların tedavi ve rehabilite edileceği bir merkeze çok ihtiyaç vardı. İnşallah bu merkez sayesinde bu alışkanlıklarından kurtulacak, yeniden faydalı bireyler olarak topluma hizmet edeceklerdik. Madde bağımlısı gençlerimize verilecek gençlerimize tedavi görecek gençlere uzman sağlık personeli tarafından destek verecektir. Yatılı olarak hizmet verecek olan gençler sürekli takip edilecek. Dört katlı binada spor, sosyal aktivitelerin yanı sıra her şey düşünülmüştür. Amacımız 2014 yılında il genelinde madde bağımlısı olan 70 çocuğu tedavi ederek topluma kazandırmayı düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim