• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 17 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 17 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 13 °C
 • Samsun 17 °C
 • Bayburt 8 °C
 • Artvin 14 °C

Avm’de Yetki Büyükşehir Belediyesine

Avm’de Yetki Büyükşehir Belediyesine
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Büyükşehir statüsündeki yerlerde AVM dediğimiz alanların tasarım, ruhsatlandırma, işletmesine ilişkin hususlarda büyükşehir belediyeleri yetkili kılınıyor” dedi.
Avm’de Yetki Büyükşehir Belediyesine Avm’de Yetki Büyükşehir Belediyesine

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Büyükşehir statüsündeki yerlerde AVM dediğimiz alanların tasarım, ruhsatlandırma, işletmesine ilişkin hususlarda büyükşehir belediyeleri yetkili kılınıyor” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, 13 Ağustos 2014 tarihinde TBMM’ye sevk edilen “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı” ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, AVM’lerde acil tıp müdahalesi ve ibadet yeri zorunluluğuyla ilgili sorduğu soruya Yazıcı, büyük mağazalar ve AVM’lerdeki sosyal ünite, çocuk bakım ve ibadet yerleri gibi birimlere ilişkin kriterlerin yönetmelikle düzenleneceğini anlattı.

Bir gazetecinin, kampanyalı satış süresinin 3 ayı geçmesi halinde yaptırımının ne olacağı sorusuna Yazıcı, yaptırımların idari para cezası olarak uygulanacağını ve işletmeyi kapatmaya yönelik ceza bulunmadığını söyleyerek "Bu tasarı, diğer mevzuatlardan kaynaklanan işletmelerin kapatılmasına yönelik görev ve yetkileri ortadan kaldırmıyor" ifadelerini kullandı.

Önceki tasarı taslağında her ilde komisyonlar kurulması ve bu komisyonların il bazında AVM kurulmasına izin vermesini içeren bir madde bulunduğunun hatırlatılması üzerine Yazıcı, tasarının ilk şeklinde böyle bir düzenleme bulunmasına karşın bu düzenlemenin aklına yatmadığını kaydetti.

“TASARI, BÜYÜK MAĞAZALAR DEDİĞİMİZ MAĞAZALARIN İNŞAAT, RUHSAT İŞLEMLERİNİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNE VERİYOR”

Yeni tasarıda böyle bir komisyon kurulmasına ilişkin düzenleme bulunmadığını ifade eden Yazıcı, "Tasarı, büyük mağazalar dediğimiz mağazaların inşaat, ruhsat işlemlerini büyükşehir belediyelerine veriyor. Büyükşehir statüsündeki yerlerde AVM dediğimiz alanların tasarım, ruhsatlandırma, işletmesine ilişkin hususlarda büyükşehir belediyeleri yetkili kılınıyor" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, AVM’lerdeki ibadethanelerin alkollü içki satan yerlere yakın olmasının alkollü içki satışını düzenleyen yasa nedeniyle perakende yasasını da etkileyeceğine dair yapılan yorumların sorulması üzerine Yazıcı, AVM’lerdeki içki satışının alkollü içki satışını düzenleyen yasa ile çelişmemesi için düzenleme yapıldığını bildirdi. Yazıcı, tasarıda ibadethane olarak bütün dinlerin ibadethanelerinin kast edildiğini de sözlerine ekledi.

Oto galerilerine ilişkin düzenlemenin, oto galerinin şehir dışına taşınmasını kapsayıp kapsamadığı sorusuna Bakan Yazıcı, galericiler ve emlak komisyoncuları için tasarıda çok ayrıntılı maddeler bulunmadığını, çerçeve maddeler yer aldığını ifade ederek, tasarı ile yeni düzenlenen faaliyet alanları ilgili dönüşüm için belli süreler öngörüldüğünü söyledi.

Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) ile ilgili bir soruya Yazıcı, PERBİS’in büyük bir yazılım projesi olduğunu ve bunun içerisine vergi işlemlerinin de eklenebileceğine belirterek, sistemin şu an için iş yeri açma, kapama ve belli izin işlemlerinin yapılmasına olanak tanıdığı bilgisini verdi.

“HAKLARIN KORUNMASI TİCARİ SÖZLEŞMEYE MÜDAHALE DEĞİLDİR”

Üretici ve tedarikçilerden alınan primlere ilişkin düzenlemenin taraflar arasındaki ticari sözleşmeye müdahale anlamı taşıyıp taşımadığına sorusuna Yazıcı, "Hakların korunması ticari sözleşmeye müdahale değildir. Devletin görevi hak ve adaleti sağlamaktır. Özellikle küçük işletmecilerin haklarının büyük işletmeler tarafından biraz tırtıklandığına ilişkin bir kanaat var. Bunu ortadan kaldırmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

AVM’lerin hafta sonlarında bir gün tatil olmasının zaman zaman gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine, Türkiye geneline uygulanacak bir düzenleme yapılmasını gerçekçi bulmadıklarını belirtti.

İllerde bu tarz işletmelerin faaliyet sürelerine ilişkin tasarrufta bulunma yetkisinin valiliklerde bulunduğunu bildiren Yazıcı, bölgesel düzenleme yapma yetkisinin ise Bakanlar Kurulunda olduğunu ifade etti.

Tasarının yeni kurulacak AVM’ler için düzenleme getirip getirmeyeceği sorusuna Bakan Yazıcı, tasarının AVM’lerin kurulması açısından bir alan daraltması yaratmadığı bilgisini verdi.

Avm’de Yetki Büyükşehir Belediyesine

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim