• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624
 • Trabzon 17 °C
 • Giresun 16 °C
 • Ordu 15 °C
 • Rize 15 °C
 • Gümüşhane 7 °C
 • Samsun 11 °C
 • Bayburt 5 °C
 • Artvin 7 °C

Amerika'da Güreş mi, Türkiye‘de Futbol mu? Donkişot mu, Trabzonspor mu?

Ahmet Ali Ayaydın

 ‘’Az biraz ağırdan alalım, takımı ihmal ediyoruz’’ bir tarafta, ‘bitti o mesele, kumpasmış yahu o, kim yapmıyordu ki?'' gibileri öte yanda.
Zalim, çetin, arsız ve ahlaksız bir çelişki 2011’ den beri payımıza reva görülen.  

Yok mu bu süreci şahsi menfaatleri için kullananlar? 
Elbette var. Gerek bilerek gerekse yetersizlikleri sebebiyle onlarcasının elinde oyuncak oldu bu anlamlı mücadele. Maalesef bir önceki yönetim gibi.

Neye karşı ne için mücadele edildiğinin farkında olmayan koca bir yığın var korkarım ki camiamızda. O nispette hayal satmanın, yanıltmanın, algı oyunlarına kurban etmenin çocuk oyuncağı olduğu bir kitle!

Camia kendini anlatmaktan aciz, dahası bölük börçük, dağınık. 
Kitlesel iletişim araçlarını kullana bilme kabiliyeti yok, aslında gerçek manada kitlesel bir iletişim aracına da sahip değil.

     İçimden geldi biraz da, şu bizim milli ligle alakalı bazı katmanlara, hücrelere mümkün olduğunca isimlere girmeden değinelim istedim.

Mesela yayıncı kuruluş.
Ne için vardır, kimlerin elindedir, nasıl para kazanır, öncelikleri nedir? 
Malum Lig TV. Zaman, zaman el değiştiren ama özelliklede genel müdürlük makamında ki Şansal Büyüka gibi tuhaf ilişkiler ağına sahip bir kişiliğe sahip yayıncı kuruluş.
Abone sayısı sebebiyle önceliği Fenerbahçe ve Galatasaray’ın zirvede olması olan, sonrasında ise Trabzonspor ve Beşiktaş’ı arzulayan bir amaca sahip olan bu kurumun başında ki ismin ŞİKE sürecinde tapelere de yansıyan görüşmeleri ve ekranlardaki söylem ile eylemleri ligin adil seyri için nasıl bir tehlikedir, umarım farkındalık  yaratır.

Devamında ana paydaş TFF. 
Belki de tarafgirliği tartışmaya bile gerek olmayan yegane kurum. Zira delege yapısı ve ekonomik çapı sebebiyle dengelerin en kolay değiştirildiği ana kumanda rolünde. 
Hem siyaset için, hem de iş dünyası için olmazsa olmaz. Son olarak ŞİKE  sürecinde değiştirdiği kurul, kural ve maddenin sayısını herkes kadar bende unuttum sanırım.

Tabi ki MHK. 
Futbolun sahada içine edilmesinin en basit yolu. 
Kimler tarafından ATANIR, hakem ve yan hakemler nasıl seçilir, gözlemciler ha keza? 
Cumhuriyet ve Demokrasiyle pek işi yoktur mesela. Babadan oğla işleyiş şeklidir. 
Küfrü boldur lakin bir babanın oğluna hiç çekinmeden önere bileceği, hatta görevdeyken torpille ilerlemesine yardımcı olacağı meslektir. Demek ki bol olan başka şeyleri daha var.
Burada her ne kadar isimlere girmeyeceğimi söylesem de, Metin Tokat, Oğuz Sarvan, Ahmet Çakır ve Nihat Mızrak isimlerine dikkat çekmek isterim, zira ileri ki günlerde sıkça karşılaşacaksınız bu isimlerle. 

Ve tabi ki futbolun finansörleri, sanayi devleri.
Gereğinden de fazla sahanın içinde olan bu kurum ve kişilerin önemli bir bölümünün aynı zamanda bahis oynatan şirketlerinde sahibi olmaları tamamen tesadüf sanırım?

‘’Ya diğer kulüpler’ diyeceksiniz de, demeyin. 
Onlar ziyadesiyle memnun bu orta oyunundan. Bozmayın dengelerini, kaçırmayın keyiflerini. 
Ne yani, adı menajer olan komisyoncularla geçimlerini sağlamaları, yatlarda katlarda sefa sürmelerinden size ne?  
Onların kendi aralarında konuşmalarında, ‘’bu Anadolu takımlarının da g.tü kalktı’’ diyen iki İstanbul başkanına biat etmişliği var daha. Ki o şap şalların biri Diyarbakır’lı, biri ise Erzurum’luydu.
Hoş o camialarının mensuplarının çoğu zaten güçlünün yanında çığırtkanlık yapmaktan pek bir  hoşlanan kişilerdir. Bu şekilde hem yollarını bulurlar hem de Taşralı olmanın onlara göre ezikliğinden kurtulmuş olurlar.

     Canlarım magandalarım benim ya.

Biz millet olarak zor durumlarda bir araya gelmesini çok iyi biliriz erenler, ki en son Trabzonlulara karşı yek vücut olduk!
Yazının başlığı mı?
Buraya kadar bu faninin yazısını okuyanlarda bir zahmet o sorulara cevap versin…

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim