• BIST 106.926
 • Altın 151,366
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3291
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 15 °C
 • Artvin 18 °C

Altuntaş: "Balkanlardaki Türklere Sahip Çıkılmalı"

Altuntaş: "Balkanlardaki Türklere Sahip Çıkılmalı"
İzzzet Altuntaş, Samsun Balkan Türkleri Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, Balkanlardaki Türklere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.
Altuntaş: Altuntaş:

- Bursa'da 31 Mayıs'ta düzenlenen Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu (BRGK) Genel Kurulu’nda Basın ve Yayından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı seçilen İzzzet Altuntaş, Samsun Balkan Türkleri Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, Balkanlardaki Türklere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

İzzet Altuntaş, bugün düzenlediği basın toplantısında Kosova'da Makedonya'da, Batı Trakya'da ve Bulgaristan'da özellikle Türkçe eğimin üzerinde çok büyük baskılar olduğunu hatırlatarak, "Konfederasyonumuz 11 federasyon ve 185 derneği kapsayan 36 ilde şubesi olan tek kuruluş. Gerek Türkiye'de gerekse Balkanlardaki Türk kardeşlerimizin ekonomik ve siyasi tüm sorunlarını Avrupa çapındaki sivil toplum örgütlerine ve Türkiye'deki hükümetimize getirmekle sorumlu bir kuruluşuz. Bugün Balkanlarda Türkler gerek ekonomik yönden gerekse siyasal yönden tarihin en büyük zorluklarını yaşamaktalar. Çünkü orada Türkçe eğitim neredeyle dibe vurmak üzere" dedi.

Genellikle kültürel alanda çalışma yapan derneklerin siyasal yönden gerekli çalışmaları yapmadığını hatırlatan Altuntaş, "Bunun faturasını Balkanlardaki Türkler ödüyor. Bugün Bulgaristan'da üçüncü parti kuruldu. Ama Allah'a çok şükür ki, bizim federasyonumuz ve konfederasyonumuzun çalışmasıyla bundan 2 ay önce yapılan seçimlerde Türk partisi karşısında bölücü olarak kurulan diğer Türk partisine rağmen 37 milletvekili ile beraber hükümet ortağı olmuştur. Yine ilk defa Bulgaristan'da bizim federasyonumuzun yoğun çalışmasıyla ilk defa Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Parlamentosu'na yollayacağı 10 milletvekilinin 4’ünü Türkler yollamıştır. Tarihte ilk defa geçtiğimiz ay Batı Trakya'da yapılan Avrupa Birliği seçimlerinden Türkler kullanılması gereken 54 bin oyun 52 binini aynı Türk partisine vurmuştur. Önümüzdeki günlerde Kosova'da olağanüstü seçim kararı alınmıştır. Burada Türk partisinin karşısına yine bir Türk partisi kurdurulmuş. Ne acı ki bunda Türkiye'nin de bilgisi vardır. ‘İnşallah başarılı olacağız’ düşüncesindeyiz. Çünkü orada eğer Türkler gerektiği gibi sayıdaki milletvekili çıkaramazsa, Türkçe eğitim sıfırlanacaktır. Zaten Kosova'da, Makedonya'da, Batı Trakya'da ve Bulgaristan'da özellikle Türkçe eğitimin üzerinde çok büyük baskılar vardır. Sıkıntıları oradaki sivil toplum örgütleri ve Türkiye'de ise hükümetimize iletme yönünde faaliyetimiz yoğun olarak devam etmektedir. Zannediyorum ki, bilgileri olmadığı için Türk siyasetçileri bu konuda gerekli ilgiyi gösterememekte" diye konuştu.

İzzet Altuntaş konuşmasını söyle tamamladı: “Özellikle Makedonya, Kosova, Batı Trakya ve Bulgaristan'da biz artarak devam eden Türkçülük baskısı konusunda büyük mücadele veren oradaki insanların yaşantılarına sahip çıkmaya çalışmaktayız. Eğer oradaki insanlarımıza sahip çıkmazsak, Türkiye'nin geleceği de çok tehlikelidir. Balkanlarda yaşayan 5 milyona yakın Türk, Avrupalılar için bir Çin Seddi ve Türkiye'nin zırhı olarak kabul ediliyor. Avrupa Birliği, Bulgaristan ve Yunanistan'ı kullanarak Türkiye'ye vizeyi bir türlü kaldırmamaktadır."

Altuntaş:

Altuntaş:

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim