• BIST 105.026
 • Altın 162,753
 • Dolar 3,9187
 • Euro 4,6430
 • Trabzon 6 °C
 • Giresun 3 °C
 • Ordu 2 °C
 • Rize 3 °C
 • Gümüşhane -6 °C
 • Samsun 1 °C
 • Bayburt -8 °C
 • Artvin -1 °C

Ak Parti’de Durum Ne?

Gün Kut Yıldırım

Seçim sonucunda oluşan dağılım kimseye yaramadı.

Ve, toz- duman dağılmaya başlayınca herkes aynı soruyu sormaya başladı: Peki, şimdi ne olacak?

Ak Parti cephesinde, parti teşkilatlarının dağılmaması için bir çaba olduğu aşikar.

Balkon konuşmasında Davutoğlu’nun sözleri, akabinde basınla görüşen, canlı yayına çıkan vekillerin sözleri, televizyonlardaki yorumcuların konuşmaları…

Hepsi, moralin yüksek, kuyruğun dik tutulmasının ilk amaç olduğunu belli eden şeyler.

Ak Parti’nin, bu dönemde özellikle Abdullah Gül’ün desteğini de beklediği görülüyor.

Bunda, Abdullah Gül parti içerisinde bir çatlağa yol açar mı endişesinin olduğu muhakkak.

Öyle ki, ibre bir anda diğer partilerden, Abdullah Gül’e kaydı. Birkaç gündür gündemi işgal ediyor.

Bir diğer konu ise Ak Parti üst yönetiminin koalisyon fikrinden çok da uzak olmadığı. Önemli olan kimle olacağı ve ne kadar taviz verebilecekleri.

Muhtemelen günlerdir yapılan istişarelerdeki asıl konu bu. Yoksa “Onlar hükümeti kursun, biz ana muhalefeti oluştururuz” sözünün Ak Parti’nin siyaset tarzı ile uzaktan veya yakından ilgisi yok.

Nihayetinde siyasette, koalisyonlar karşı tarafın gücünü tartma ve kendi elini güçlendirme üzerine kurulu.

Üstelik, ne kadar ‘gömlek değiştirse de’, Milli Görüş çizgisinden gelen Ak Parti’nin Chp ile de Mhp ile de koalisyon yapması uzak ihtimaller değil.

Milli Selamet’in Chp ile koalisyonu ve yine Refah’ın Mhp (o dönem Mçp) ile seçim ittifakını düşünürsek, her ikisi de mümkün.

Mhp Araf’ta, Chp Dağınık

Mhp’nin ise açıklamalarından anladığımız kadarıyla, masaya getireceği şeyler belli: Açılım süreci, Yolsuzluk ve Bakanlıklar.

Mhp’nin ilk ikisi konusunda taviz vermeyeceği ve İçişleri, Sağlık, Adalet, Milli Eğitim Bakanlıkları’ndan en az 2 tanesini isteyeceği şimdilik benim gözlemlediklerim.

Fakat Mhp, kitleye açılmak ile mevcudu korumak arasında bocalayan bir parti görüntüsünde ve bu haliyle, -özellikle sağ seçmen nezdinde- güçlü bir alternatif olacak adımları atamıyor. Belki de mevcut durumu yeterli görüyor.

İşte, Mhp’nin koalisyon düşüncesini asıl etkileyecek unsur da bu: Büyümeyi hedefleyen bir Mhp mi, yoksa elindekini yeter gören bir Mhp mi?

Gelecek günler, bu bakımdan Mhp adına daha net detaylar verecek.

Chp ise yine benzer bakanlıkları isteyecek görüntüsü veriyor. Fakat burada, partide hala etkin olan ‘Ulusalcı’ kanadın durumu onları zorluyor. Onların da çerçevesini çizemedikleri bir koalisyonda, Mhp’ye, Hdp’ye, hatta Vatan Partisi’ne dahi kayacak bir kitlesi mevcut.

Üstelik Cumhurbaşkanı’nın, Deniz Baykal’ı köşke çağırması, belli etmeseler de partide huzursuzluk ve endişeye sebep olmuş.

Öte yandan, muhaliflerin seslerini çok yükseltmeseler de bir kongre isteğini dillendirmeye başlaması, bazı il ve ilçe teşkilatlarında seçim sonrası yaşanan hesaplaşmalar ve kavgalar da Chp’nin başındaki diğer sorunlar ve Chp, an itibariyle topyekûn bir yere yönelme kabiliyetine sahip değil.

Ve de her an daha kırılgan bir hale dönme riskleri mevcut.

Özetle, Kılıçdaroğlu’nun parti içindeki sisin de dağılmasını beklemesi gerekiyor.

Hdp ise bu konuda belki de en rahat parti. Hükümetten, çözüm sürecinden aldığı tavizleri, kitlesine kazanım olarak gösterip, soldan da aldığı destekle barajı geçmiş. Üstelik barajı geçebileceklerini de artık göstermiş, daha farklı bir kitleler. Belki de en rahatı onlar bu sürecin.

Dağınık bir Chp görüntüsünün yanında, örgütlü görüntüleri ile, solun gözünde bir yükselişe geçmeleri de sürpriz sayılmaz.

Nihayetinde görünen durum şu:

Ak Parti, Güneydoğu’da oy kaybetti. Mhp’ye yönelttikleri “Sivas’ın ötesinde yoklar” sözünün işaret ettiği nokta, artık onlar için de çok uzak değil.

Hükümet olacak gücü elde edemediler. Üstelik gereken sayı, transferlerle kapanacak kadar az da değil.

Önceliklerini dağılmamak olarak belirlemişler ve pozisyon almaya çalışıyorlar.

Mhp, tabandan gelen Akp ile koalisyon fikrine net olarak karşı değil ama bilinmeyen bir maceraya atılmamak için temkinli düşünüyor.

Diğer yandan, kendi içinde süreci yorumlama derdindeler. Aldıkları oyun değil ama diğerlerine dağılımın onlar içinde beklenmedik olduğu belli.

Chp, Kılıçdaroğlu’nun ‘zafer kazandık’ sözlerinden sonra hala şoku atamamış. Parti içinde tek bir ses değil, farklı sesler var. Teşkilatlarda da iç hesaplar başlamış durumda. Sisin dağılmasını bekliyorlar.

Hdp, olayları izliyor ve kim kapısını çalacak bekliyor. Muhtemelen kapısı çalındığında şartlarını sıralayacak. O zamana kadar pek renk vermeyecek.

Son olarak, erken seçim şimdilik gündemde yok. Ve taşlar oturdukça da gündemde olmamaya devam edecek.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim