• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 23 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 23 °C
 • Gümüşhane 20 °C
 • Samsun 22 °C
 • Bayburt 24 °C
 • Artvin 25 °C

AK Parti CHP’nin Yörüngesine Ayak Uyduracak’

AK Parti CHP’nin Yörüngesine Ayak Uyduracak’
CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen son günlerde meydana gelen terör olayları ve koalisyon görüşmelerine yönelik düşüncelerini açıkladı
AK Parti CHP’nin Yörüngesine Ayak Uyduracak’ AK Parti CHP’nin Yörüngesine Ayak Uyduracak’

CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen son günlerde meydana gelen terör olayları ve koalisyon görüşmelerine yönelik düşüncelerini açıkladı. Yaşanan son terör olaylarının beklenilen son olduğunu ifade eden Pekşen, “Türkiye adım adım bu sona doğru yaklaştı. Türkiye’nin sınırının Suriye’si IŞID’e teslim edilmiş, Güneydoğusu PKK’ya teslim edilmiştir. Türkiye’nin bu terör eylemleriyle karşı karşıya geleceği belliydi. Bu sonuç sürpriz değildir. Devleti yönetmek için de devletin partisi olmak gerekiyor. Devletiyle kavga eden bir siyasi parti ülkeyi bu noktaya taşıdı” dedi.


CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Biz bir koalisyon hükümetinin önündeki ağır faturayı bildiğimiz halde, ülkenin geleceği için böyle bir taşın altına elimizi koyuyoruz” ifadelerini de değerlendiren Pekşen, “Halkın gözünde bu kadar yıpranmış, devletin sistemini çökertmiş bir siyasi iktidar karşısında; hiç günahı olmayan, sürekli doğru önerilerde bulunan CHP bugün bu günahın ortadan kaldırılması için sorumluluk üstlenmek durumundadır. O halde CHP hak etmediği faturayı ödeyecektir. Ama partiler devletler için vardır, feda olsun. CHP Türkiye Cumhuriyeti Devleti barışa, huzura kavuşacaksa CHP’nin elbette bu konuda diyet ödemesi gerekiyorsa bu diyeti öder. Geçmişte ödedik, yine öderiz. Yeter ki ülkemiz birlik ve beraberlik içerisinde olsun” dedi.


PARLAMENTO ÜLKENİN GİDİŞİNE EL KOYMALIDIR
Defalarca kez uyarmamıza rağmen ülkenin bu noktaya getirildiğini ifade eden Pekşen, “Türkiye’nin terör örgütleriyle yan yana adının anılması yeni değil. Geçmişten beri Avrupa’da da bu IŞID gibi terör örgütleriyle yan yana olunduğu konuşuluyor. Bugün bu terör örgütlerinin kendi dayattıkları korkulara hayır derseniz silahı size çevirirler. Devletlerde böyle bir şey olmaz. Devleti yönetmek için de devletin partisi olmak gerekiyor. Devletiyle kavga eden bir siyasi parti ülkeyi bu noktaya taşıdı. Biz de devletin çıkmış olan çivisini yeniden oturtmaya çalışıyoruz. AK Parti’nin başka söyleyeceği ne var? Barışıp da kavga etmedikleri kimse kalmadı. Yeni bir siyasi partinin gösterdiği yörüngeye kim ayak uyduracak? Bu saatten sonra onlar bizim gösterdiğimiz yörüngeye ayak uyduracaklar. Bu beklenen bir sonuçtu. Parlamentonun bu ülkenin gidişine el koyması kadar doğal bir durum olamaz. Parlamentonun bu gidişin geleceğini yönlendirmesi gerektiğini düşünmekteyim” ifadelerine yer verdi. 


BU SİYASİ İKTİDARIN ZAFİYETİNİ TOLERE ETMEK KOLAY DEĞİL
Dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerine sahip devletlerinden bir tanesi olarak Türkiye’de güvenliğin esas olduğunu vurgulayan Pekşen, “Devlet halkın güvenliğini sağlar. Ancak ne yazık ki devlet halkının güvenliğini sağlayamayacak kadar aciz bir duruma kendi eliyle getirilmiştir. Devleti yöneten bir siyasi iktidar ne yazık ki bu sonuca ülkeyi getirmiştir. Bu siyasi iktidarın bu zafiyetini tolere etmek çok kolay bir iş değildir. Bunu yeniden toparlamak, topluma güven vermek, silahlı kuvvetlerin moralini yükseltmek, emniyet güçlerinin motivasyonunu sağlamak gerekiyor. Mevcut siyasi iktidarın bu güveni sağlayabileceğini kimse söyleyemiyor. Bu güveni yeniden tesis edecek bir siyasi iktidara ihtiyaç var” dedi. 


AK PARTİ YAPTIĞI YANLIŞLARIN FARKINA VARIYOR 
CHP’nin koalisyon görüşmelerine ilişkin tavrının da net olduğunu kaydeden Pekşen, “Koalisyonun koşullarını CHP belirledi. Bu ülkenin varlığı, birliği barış içerisinde yaşaması CHP için olmazsa olmaz koşullardır. CHP 14 ilke açıkladı. AK Parti bu taahhütlere olumlu yaklaşacaksa o zaman koalisyon yapılabilir. AK Parti geçmişte yaptıklarından dersler çıkardığını satır aralarında söylüyor. Umuyoruz ki bu yanlışların gerçekten farkına varsın. Ama Türkiye çok büyük zarar gördü. Türkiye’nin gördüğü zarar telafi edilebilir mi bunu da zaman içerisinde göreceğiz. Ben şahsen çok telafi edileceğini zannetmiyorum” şeklinde konuştu.          

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim