• BIST 107.303
 • Altın 152,986
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 18 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 16 °C
 • Artvin 17 °C

Adalet İçin Fener'i Yak

Ferat Şahin

Herkesin bildiği gibi Fenerbahçe propaganda makinası bir süredir Adalet İçin Fener Yak adında yüzsüz bir kampanyayı hiç utanmadan sürdürmektedir.  Bu kampanyanın akıl babası ve maddi kaynağını sunan sayın Ali Koç, olayı Anayasa Mahkemesi’ni ziyaret etmeye kadar getirmiş ve bu hafta CHP ve MHP’yi de eklemiştir.  AKP ayağı Mahmut Uslu ve Kığılı tarafından yürütülen ve Rıdvan Dilmen ve Acun Ilıcalı aracılığı ile Başbakan seviyesine çıkarılan bu şike aklama propogandası Fenerbahçe tarihine kara leke olarak eklendi.

Bu kokuşmuşluk ve yüzsüzlüğe rağmen Türk Mahkemeleri Aziz Yıldırım ve diğer sanıkların yaptığı tüm itirazları reddetmiştir.  Yapılan tek şey adaletin geçiktirilmesidir ve bu haksızlığa tüm siyasi yelpaze prim vermektedir. Türkiye tarihinin gördüğü en büyük suç aklama propogandası yapılmaktadır ama buna rağmen ortadaki pisliğin büyüklüğü ve Türk Mahkemelerinin o kadar baskıya rağmen hala delillere gore karar vermesi sonucunda bir türlü işlenen suçu aklayamamışlardır.

Suçu aklayamayınca suçu basitleştirmeye ve yargılamanın adil olmadığını göstermeye yönelmiş Aziz Yıldırım ve çetesi, şimdi Adalet İçin Fener Yak diyerek hem yargılamayı yapan mahkemeyi, hem Yargıtay’ı hem de akabindeki bilumum yargı kurumunu adil yargılama yapmamakla suçlamaktadır.  Bu kadar büyük propogandaya rağmen hala 30 milyon olduğu söylenen taraftarını harakete geçirememiş bir Aziz Yıldırım’ın şike yapmadık demesine bizim inanmamız mümkün değildir.

Eğer Türk futbolu temizlenmek isteniyorsa: Önce haklıya hakkı verilmeli ve suçu işleyenlerde hem sportif hemde kişisel olarak cezalandırılmalıdır. Kişiler ve kurumlar ayrılmalıdır masalına insanlar inandırılamamıştır. Aziz Yıldırım bile arabayı çalmak için kapıyı açıp anahtarı kontağa soktuğunu ama arabayı çalmadığını itiraf etmiştir. Çaldığı emek ile Fenerbahçe’yi haksız yere şampiyon yaptığına göre Fenerbahçe kulübü ve suç ortakları gereken cezayı almalıdır. Bu cezanın boyutunun pek bir önemi yoktur aslen ama bu ceza verilmek zorundadır. Aksi takdirde Türkiye’de futbol hep şiddetin ve pisliğin olduğu bir kurum olarak kalacaktır.

Bu süreçte Adalet için emek veren tek bir kitle kalmıştır: Trabzonspor taraftarı.  Tamamen gönüllülerden oluşmuş hukuk kurulu Fenerbahçe’nin zengin ettiği avukat ve hakimlerce bile alt edilememiştir.  Suçun bu kadar bariz açık olması ve bir çok kere itiraf edilmesi bu gönüllü hukuk kurulunun en büyük yardımcısı olmuştur.  Trabzonspor taraftarı başta UEFA ve FIFA nezdinde yaptığı email ve fax kampanyaları ve temiz futbol eylemleri ile bu adaletsizliği gümdemde tuttu ve tutmaya devam ediyor.  Bu süreçte hep akıllı işer yapan Trabzonspor taraftarı şimdide Adalet İçin Feneri Yak kapmanyası ile gündemi belirlemeye başlamıştır.  Sanal ortamda canlanan bu kampanya yakında imza kampanyasına dönüşecek belkide Türkiye tarihinin gördüğü en büyük yürüyüş ile sonlanacak.  

Şairin dediği gibi:

Sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkarız aydınlığa?

Bu kadar büyük bir emek hırsızlığının milli ve uluslararası bütün mahkemelerce tescillenmiş olmasına rağmen TFF müdürlüğünce sahaya yansımadığı şeklinde aklanmaya çalışılması bu ülkenin gördüğü en büyük suç aklama operasyonudur ve bunda emeği geçenlerinde cezalandırılması şarttır.  

Eğer adaleti istiyorsak suçlu cezasını çekmelidir.  Birilerinin bu haksızlığın cezasını çekmesi gerekmektedir. Aziz Yıldırım ve ekibinin hapise girmesinin bir önemi yoktur. Önemli olan Fenerbahçe takımının haksızlığı tescillenen bir ünvanı resmi olarak hala tutabilmesidir.  Bu ayıp örtülmeden Aziz Yıldırım ömür boyu cezaevinde kalsa adalet yerini bulmuş olmaz.  Kaldı ki ceza alması gereken tek kulüp Fenerbahçe değildir. Bu şike ve teşvik aktivitelerine katıldıkları tescillenen diğer takımlarda ceza almalıdır.  Bu sebeple Sivasspor’un dördüncü olmasını Trabzonspor’un dördüncü olmasından daha fazla istiyorum çünki Sivasspor’un UEFA’ya temiz belgesi veremeyeceğini adım gibi biliyorum.  Şike ve teşvik tek başına yapılamayacağına göre diğer suçlu takımlarında ceza görmeleri ve tabiri yerinde ise yanmaları gerekmektedir.

Bu sebeplerle Trabzonspor taraftarı Fenerbahçe’nin propaganda makinesinin  Adalet İçin Fener Yak kampanyasına karşı bir kampanya ile cevap vermeye karar vermiş.  Arkalarında hiçbir siyasi güç, basın, ve para olmayan Trabzonspor taraftarı bu kadar siyasi destek, para ve basın ile yapılan Adalet İçin Fener Yak kampanyasından daha çok ses getirecek gibi görünüyor.

Bu kampanyanın Twitter’daki hashtagı:  #AdaletİcinFeneriYak

Ayrıca Facebook üzerinden kurulan sayfaları:  https://www.facebook.com/AdaleticinFeneriYak

Yakın zamanda Change.org’dan da bir imza kampanyası başlatılacağı söylenen bu kampanya ile Trabzonspor taraftarı adalet için tekrar sahalara inmiş gibi görünüyor.

Bu süreçte Trabzonspor taraftarının çokça kullandığı bir söz ile bitirelim:

Adalet gelsinde isterse kıyamet kopsun…

Muhabbetle….

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim