• BIST 104.123
 • Altın 145,814
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 21 °C
 • Giresun 19 °C
 • Ordu 20 °C
 • Rize 22 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 23 °C
 • Bayburt 16 °C
 • Artvin 19 °C

ABD Türkiye'nin Doğusunu Tanımaya Trabzon'dan başladı..

ABD Türkiye'nin Doğusunu Tanımaya Trabzon'dan başladı..
Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı James J. Turner, Türkiye’nin ABD ve AB arasında devam eden Transatlantik Ticaret Müzakerelerine katılma talebini değerlendirdi. Turner, gelecekteki işbirliği için şimdilik buna, “Hayır” demelerin
ABD Türkiye'nin Doğusunu Tanımaya Trabzon'dan başladı.. ABD Türkiye'nin Doğusunu Tanımaya Trabzon'dan başladı..

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı James J. Turner, Türkiye’nin ABD ve AB arasında devam eden Transatlantik Ticaret Müzakerelerine katılma talebini değerlendirdi. Turner, gelecekteki işbirliği için şimdilik buna, “Hayır” demelerinin doha doğru bir tercih olduğunu söyledi.

 

Afganistan’dan ABD malzemelerinin çekilmesi konusunda Trabzon’un kullanılıp kullanılmayacağı konusu sorulan Müsteşar Turner, Trabzon üzerinden mi yoksa İncirlik, Mersin limanı üzerinden malzemelerin taşınmasının havayolu karayolu tercihinin belirleyeceğini dile getirdi. Turner, “Trabzon adını net duymadım. Ama ilgili arkadaşlarımı Trabzon’un avantajları konuda bilgilendireceğim. ”dedi.

 

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı James J. Turner beraberinde ekonomi Uzmanı Özlem Tuncel Toplu ile bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Trabzon’a geldi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden ABD’nin Ekonomi Müsteşarı Turner, burada yaptığı açıklamada ilk kez Trabzon’a geldiğini belirterek, hem bölge ekonomisini öğrenmek hem de işbirliği teşvik etme fırsatı olduğunu vurguladı.

 

ABD’li heyeti, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, beraberinde Meclis Başkan Yardımcısı Adnan Sağlam, TTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman, Muhasip Üye Murat İskender, Yönetim Kurulu Üyeleri Özcan İlarslan, İsmail Gençcelep, Genel Sekreter Hakan Gürhan ile birlikte karşıladı.

 

NATO ile ilgili, Afganistan’daki malzemelerin geri dönüşü ile ilgili küçük bir rolü olduğunu ifade eden Müsteşar Turner, ABD ve Türkiye arasındaki anlaşmada, Trabzon veya alternatif olarak incirlik ve Mersin Limanı ile çıkıyor olmasının ana belirleyici unsuru malzemelerin havayolu ile mi, yoksa karayolu ile mi geleceğine bağlı olduğunu söyledi. Turner,” Eğer hava yolu tercih edilecek olursa İncirlik veya Adana artı Mersin üzerinden taşıma yapılacaktır. Eğer karayolu üzerinden yapılacak ise açıkçası ben yine aynı yol olabilir veyahut Trabzon üzerinden olabilir ama çok net bir şekilde duymadım bunu Trabzon üzerinden. Alport Liman İşletmesinden Muzaffer Bey Trabzon’un bayağı bir savunucusu oldu. Trabzon’un ne kadar artısı olabileceğini bize anlattı. Çok büyük bir destekçi olduğunu size de söylemek istiyorum. Tam olarak bilmemekle beraber,  Trabzon mu Güney mi tercih edilecek, emin olun ki ben Trabzon’dan döndüğüm zaman Ankara’ya elçilikte ki bu konu ile ilgilenen arkadaşlarım ile bu konuyu paylaşıyor olacağım.” şeklinde konuştu.

 

Trabzon’dan Erzurum’a seyahat yapmayı düşündüklerini kaydeden ABD Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı James J. Turner, “Daha doğrusu Türkiye’nin daha doğusunu görmeyi hedefliyoruz. “şeklinde sözlerine devam ederek, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’yi daha iyi anlayabilmek çerçevesinde bu seyahati gerçekleştiriyoruz. Ve Trabzon’un çok önemli bir şehir olduğunu bildiğimiz içinde buradan başlıyoruz. Ziyaretimin üç ana hedefi var. Birincisi burayı öğrenmek istiyoruz. Buradaki ilgi alanları nedir? Güçlü yönleriniz nedir? Gelecekteki ekonomik gelişmenizi nasıl düşünüyorsunuz? İkinci hedefimiz ise fırsatları tespit etmek, yani Türkiye ve Amerikan şirketleri arasındaki işbirliği fırsatları tespit etmeye çalışmak. Üçüncü hedefimiz ise Türkiye Amerikan ilişkilerini sizlere anlatmak.”

 

 

Müsteşar Turner, ADB Türkiye ilişkilerine ekonomik açıdan baktıklarını, hükümetler ile yapılan görüşmelerde de bu eksende yürüdüğünü iletti. Ticaretin teşvik edilmesi, ABD ve Türk firmalarının işbirliğinin teşvik eden ayrı bir bölümlerinin de olduğunu ifade eden Turner, Türkiye ekonomisi büyürken, ABD ve Türkiye ticaretinin de büyüdüğünü ve üç katına çıktığını söyledi. Hala büyük bir ticaret olmadığını kaydeden Müsteşar Turner, “ Aramızdaki 15-20 milyar dolarlık ticaret düşüktür. Bu ticaret dengesi ABD’den Türkiye’ye 3’de 2, Türkiye’den ABD’ye 3’te 1 oranındadır. Turner, “ ABD’den Türkiye’ye ithal edilen ürünler katma değer yaratılarak üçüncü ülkelere aktarılmaktadır. 2009 yılında Obama Türkiye meclisinde konuştu. Ekonomik bağların yükseltilmesini istedi. Bende bunun için buradayım. Nasıl ticareti iyileştiririz. Bunun için görüşleriniz önemlidir.”

 

ABD Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Turner,  Transatlantik Ticaret ve Yatırım Antlaşmasının ABD ve Avrupa ülkeleri arasında ki ticarete yeni bir boyut kazandıracağını ifade ederek, “ Bu minvalde geçen yıl başlayan görüşmeler ümit ediyoruz 2-5 yıl arasında sonuçlanır. Ama şu anda çok başındayız. Türkiye’de müzakerelere dâhil olma talebinde bulundu. Kanada, Meksika ve Güney Kore’de bu müzakerelere katılma talebinde bulundu. Ama bu seviyede ABD diğer ülkelerin müzakerelere katılmasını istemiyor. Çünkü çok karışık bir durum var ortada ve başarılamaması da söz konusu olarak düşünülmektedir.  “dedi.

 

Ancak Türkiye’ye müzakereler ile ilgili olarak ayrı bir bilgilendirme yapılmakta olduğunu kaydeden Müsteşar Turner, bunun ne faydası olacağı konusunda da şu açıklamayı yaptı: “ Türk hükümeti AB ve ABD arasında neler konuşulduğunu öğreniyor. Buna göre kendisinin alacağı yolu belirleyebilir. Türkiye’nin müzakerelere dahil olma yolu AB’ye dahil olması halinde mümkündür.”

 

Türkiye’yi yakından takip ettiklerini ve bazı uluslararası göstergelerin birçoğunda olumsuzluğunun devam ettiğini kaydeden Müsteşar Turner, “Takip ettiğimiz göstergelerden biri de bu ülkede iş yapma kolaylığıdır. Bu gösterge uluslararası değerlere göre düşüktür.  Bunun için Türkiye reformlara devam etmelidir. Doğrudan yatırımlar daha kolay Türkiye’ye gelmelidir. Reformlar 2023 hedeflerinin gerçekleşmesine de katkı sağlanacaktır.”

 

Turner, “ AB’deki gibi beklemenizi istemiyoruz. Gelecekteki işbirliği için daha dürüst bir tercih olduğundan, şimdilik hayır, demeyi çok daha tercih ediyoruz.” dedi. ABD’nin Türkiye’nin yakınında değil, uzağında olduğunu,  aktaran Turner, “Daha doğal olan ABD’nin yakınında Kanada, Meksika ve AB gibi ülkeler ile işbirliği yapmasıdır. Şimdi Türkiye’nin kendi kendine sorması gereken soru şudur? ABD’yi buraya ne getirebilir? Hangi karlılıklar vardır. Türkiye’de yatırım yapan ABD’nin çok büyük çok güvenli firmalarıdır. Dolayısıyla ABD’li firmaların Türkiye’yi daha iyi değerlendirmeleri ve takip etmeleri Türk tarafının daha fazla reform yapmasına bağlıdır. Burada daha fazla yatırım gelmesine neden olur.”

 

BAŞKAN HACISALİHOĞLU: TRANSATALANTİK TİCARET ANTLAŞMASI İÇİNDE TÜRKİYİ OLMALIDIR

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, da yaptığı açıklamalarda Türkiye’deki sermayenin önemli bir miktarda yabancıların eline geçtiğini, yabancıların en büyük karlarının Türkiye’den aldığını söyledi. Hacısalihoğlu, “Gerek sınırlarımız içerisinde gerekse çevremizdeki komşu ülkeler Kafkaslar, Karadeniz Havzası, Rusya, Türki Cumhuriyetleri, Orta Doğu ve Hatta Çin ile ticaret yapma kapasitesi yabancı firmalar ile daha fazladır. Kar yapma oranı yüksektir.. Bu nedenle ABD’nin Türkiye’ye daha fazla sahip çıkması, desteklemesini istiyoruz. AB’de olduğu gibi ABD’nin de bekletmesi halinde fayda olmayacaktır. Bugün gençlerimiz ABD’de eğitim görüyorlar. ABD teknolojinin bu bölgeye aktarılarak bu coğrafyada daha fazla işbirliği sağlanabilir. Bu nedenle Transatlantik antlaşmasının dışında kalmak istemiyoruz. En kısa zamanda içinde olmak istiyoruz.”

 

HACISALİHOĞLU, TRABZON’UN AVANTAJLARINI ANLATTI

 

 

Hacısalihoğlu, Trabzon’un bir ticaret kenti olduğunu, İpekyolu’nun Karadeniz’e açılan en güvenli hattını oluşturduğunu kaydetti. Avrupa ve Doğu Arasındaki ticarette malların karşılıklı taşındığını söyledi.

 

Trabzon ekonomisi hakkında yaptığı bilgilendirmede TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, bir milyar 160 milyon TL ihracat gerçekleştirildiğini, şehrin yılda 20 milyar TL civarında bir ekonomiye sahip olduğunu belirtti. 4 sanayi bölgesinin kurulduğunu, sanayinin 18 bin çalışan ile sürekli geliştiğini aktardı. Turizm alanında çok büyük değerlere sahip olan Trabzon’da kongre turizminin de gelişmekte olduğunu ifade ederek, “4 bin yıllık bir ticaret kenti Trabzon’un yeni dönemde teknoloji ve inovasyon yatırımlarına odaklanmaktadır. Doğu Karadeniz Yatırım ve Endüstri Bölgesi, Lojistik Merkez, Biyoteknoloji merkezi Projeleri yürütülmektedir. ”dedi.

 

Hacısalihoğlu, her yıl ABD’nin Miami kentinde düzenlenen kurvaziyer fuarına katılan Trabzon’un iki yıl önce 20 gemiye ulaştığını 2014 yılında ise 40 kurvaziyer gemisinin Trabzon’a gelmesinin planlandığını vurguladı.

 

Hacısalihoğlu, 17-19 Ekim 2014 tarihlerinde yapılacak olan 3. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi’ni 20’ye yekin ülkenin davet edildiğini bu ülkelerin katılımı ile yapılacak etkinliklere heyeti davet etti. Görüşmenin sonunda Hacısalihoğlu, ABD Ekonomi Müsteşarı Turner’e gümüş telkâri armağan etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Araplar Trabzon'a akın ediyor!15 Şubat 2017 Çarşamba 18:54
 • Trabzon'da mezarlıkta fuhuş!15 Şubat 2017 Çarşamba 17:34
 • Meteoroloji'den kar uyarısı!15 Şubat 2017 Çarşamba 14:25
 • Trabzon'a kritik kar uyarısı!10 Şubat 2017 Cuma 18:12
 • Karadeniz'e kritik deprem uyarısı!08 Şubat 2017 Çarşamba 17:09
 • Gümrükçüoğlu'dan kuğuları kurtaran işçiye hediye!06 Şubat 2017 Pazartesi 19:08
 • Trabzon zehirden kurtuluyor!28 Ocak 2017 Cumartesi 16:04
 • Trabzon'da uyuşturucu operasyonu!27 Ocak 2017 Cuma 21:54
 • Akyazı'ya Belediye taşıyacak!27 Ocak 2017 Cuma 17:15
 • Trafik kazası: 1 ölü!24 Ocak 2017 Salı 20:30
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim