• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 22 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 18 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 16 °C

“17 Aralık Süreci..."

“17 Aralık Süreci..."
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık soruşturması kapsamında verilen takipsizlik kararıyla ilgili, “17 Aralık süreci toplumun beklediği şekilde sonuçlanmayacak” dedi.
“17 Aralık Süreci... “17 Aralık Süreci...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık soruşturması kapsamında verilen takipsizlik kararıyla ilgili, “17 Aralık süreci toplumun beklediği şekilde sonuçlanmayacak” dedi.

Kılıçdaroğlu, Taksim Park Bosphorus Hotel’de yabancı medya temsilcileriyle bir araya geldiği toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 17 Aralık soruşturması kapsamında 60 kişi hakkında verilen takipsizlik kararının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “17 Aralık süreci toplumun beklediği şekilde sonuçlanmayacak bunu hepimiz biliyoruz, görüyoruz, tanığı olduk. Soruşturmayı yapan savcılar görevden alındı, yargıçlar değişti. Dolayısıyla takipsizlik kararını vermelerini olağanüstü bir olay olarak görmüyorum. ‘Ama toplumun vicdanı bunu kabul eder mi’ derseniz hayır. Hangi gerekçeyle takipsizlik kararı verildiğini bizim bilmemiz gerekiyor. Deniz Feneri olayında yolsuzluk yapanlar değil, olayı soruşturanlar yargılandı. Aynı süreci yeniden yaşıyoruz” diye konuştu.

Balyoz davası tutuklusu Kurmay Albay Murat Özenalp’in ölümüyle ilgili bir soru üzerine de Kılıçdaroğlu, “Bir kişi cezaevine girdikten sonra onun yaşam sorumluluğu devlete aittir. Eğer bir kişi hastalandığı halde ona sağlık hizmeti verilmiyor, ölüme terk ediliyorsa, bunu kabul etmek mümkün değildir. Elbette ki bu konuda tepkimiz de olacak, elbette ki gerekenler yapılacak. Siyaseten ne yapmamız gerekiyorsa yapılacak. Sadece o değil pek çok kişi hapiste yaşamını yitirdi. Şu anda hapishanelerde çok sayıda ağır hasta var. Bu konuyla ilgili olarak CHP bir ekip oluşturdu, bütün hasta tutuklu ve hükümlüleri gezdik, onlarla ilgili raporlarımızı yazdık, hükümete sunduk, ‘bunların önlemini alın’ dedin. Ama hükümet insan haklarına saygı gösteren bir hükümet değil. Dün yaşanan olaylar zaten bunun göstergesidir. Biz kaygı duyuyoruz bu konuda, bütün dünya da kaygı duyuyor” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili bir soruyu da yanıtladı. “Yanlış şeyleri tartışıyoruz” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Toplum belli bir noktaya koşullandırılıyor. Tartışmamız gereken şu; Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var. Abdullah Gül mü cumhurbaşkanı olacak, Recep Tayyip Erdoğan mı olacak? Hayatımda duyduğum en saçma tartışmalardan birisi. Bu ülkede başka bir insan yok mu? İnsanları kucaklayan, geçmişi temiz, aydınlık, dünyayı iyi okuyan, dünya dengelerini bilen, hiç kimse için öteki ayrımı yapmayan bir cumhurbaşkanı çıkmayacak mı? Nasıl bir cumhurbaşkanı istiyoruz bu ülkede, bunu tartışmıyoruz. Putin modeli diyoruz. Hani Türkiye ileri demokrasisi olan bir ülkeydi. Burada medyanın da sorumluluğu var. Medyanın da sorumluluğu var. Medya toplumu koşullandırıyor. Özellikle gazeteci arkadaşlarımdan rica ediyorum; nasıl bir Türkiye’ye, nasıl bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var, asıl tartışmamız gereken nokta budur?” dedi.

İstanbul Valiliği’nin 1 Mayıs kutlamaları için adres gösterdiği Yenikapı’ya kimsenin gitmediğinin hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, “Hiç kimse yılgınlığa ve umutsuzluğa kapılmasın. Böyle bir lüksümüz yok. Demokrasi kolay elde edilen bir şey değil. Demokrasi kolay elde edilen bir şey değil. Demokrasi ve özgürlükler için toplumlar ağır bedeller ödemişlerdir, ödemeye de devam ederler. O nedenle her mücadele değerlidir, her mücadele eden değerlidir, demokrasi ve özgürlüğü bu ülkeye getirmek hepimizin ortak görevi olmak zorundadır. Öncelikle bu ülkenin aydınlarına bu konuda büyük görevler düşüyor. Rejim değiştirilmek isteniyor, totaliter bir rejime doğru Türkiye ağır ağır sürükleniyor. Ama bunun için mücadele etmek hepimizin ortak görevidir” şeklinde konuştu.

“17 Aralık Süreci...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim